ukraina

Ukraina: cyfrowe aktywa są “magazynem wartości”

Ukraina: rząd zatwierdził ostateczną wersję ustawy dot. walki z praniem pieniędzy, która będzie obejmować też kwestie cyfrowych aktywów i dostawców usług wirtualnych (VASP) zgodnie z wytycznymi FATF.

6 grudnia ukraiński organ ustawodawczy opublikował ostateczną wersję ustawy, która uznaje aktywa wirtualne za “magazyn wartości”, jednocześnie zauważając ich potencjalne wykorzystanie w przestępstwach finansowych, takich jak pranie pieniędzy, oszustwa i finansowanie terrorystów.

Rząd tworzy nowe prawo

Nowe prawo zawiera pewne wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób rząd zamierza monitorować i regulować handel kryptowalutami. Przepisy koncentrują się m.in. na indywidualnych transakcjach kryptowalutowych wartych mniej niż 30 000 hrywien (ok. 1300 USD), w ramach których rząd będzie badał klucz publiczny nadawcy do celów tzw. “monitorowania finansowego”. Jednak gdy transakcja przekroczy tę kwotę, rząd zastosuje weryfikację zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Proces ten obejmie badanie tożsamości, a także charakteru relacji biznesowej.

W przypadku VASP próg wynosi już ponad 40 000 hrywien. VASP powinny też przekazać władzom stosowne informacje, kiedy uczestnicy transakcji są zarejestrowani w jurysdykcjach, które nie stosują się do zaleceń dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy lub są cudzoziemcami.

Ukraina nowym centrum kryptowalut w regionie?

bitcoin satoshiWarto przypomnieć, że jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, Binance, współpracuje dziś ponoć z władzami Ukrainy w celu ustanowienia w tym kraju nowych przepisów związanych z cyfrowymi walutami. Firma podpisała specjalny protokół z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy, aby wspólnie pracować nad statusem prawnym kryptowalut. Dyrektor generalny firmy, Changpeng Zhao (CZ), powiedział w listopadzie mediom, że legalizacja kryptowalut i przyjęcie nowych przepisów mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu pozytywnego wzrostu gospodarczego, a także w przyciągnięciu do kraju bardzo dużych inwestorów.

W ramach umowy resort i Binance zamierzają utworzyć grupę roboczą zajmującą się strategią wdrożeń ds. blockchaina, a także tworzeniem „nowych rynków aktywów wirtualnych i walut wirtualnych na Ukrainie”.

Dodajmy, że także Białoruś od paru lat stara się wykorzystać potencjał nowej technologii budując np. specjalną strefę przemysłową dot. blockchaina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Ukraina Ukraina blockchain Ukraina kryptowaluty Ukraina nowe prawo

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.