Ukraina: cyfrowe aktywa są „magazynem wartości”

Prawo, podatki, księgowość

Ukraina: rząd zatwierdził ostateczną wersję ustawy dot. walki z praniem pieniędzy, która będzie obejmować też kwestie cyfrowych aktywów i dostawców […]

Ukraina: rząd zatwierdził ostateczną wersję ustawy dot. walki z praniem pieniędzy, która będzie obejmować też kwestie cyfrowych aktywów i dostawców usług wirtualnych (VASP) zgodnie z wytycznymi FATF.

6 grudnia ukraiński organ ustawodawczy opublikował ostateczną wersję ustawy, która uznaje aktywa wirtualne za „magazyn wartości”, jednocześnie zauważając ich potencjalne wykorzystanie w przestępstwach finansowych, takich jak pranie pieniędzy, oszustwa i finansowanie terrorystów.

Rząd tworzy nowe prawo

Nowe prawo zawiera pewne wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób rząd zamierza monitorować i regulować handel kryptowalutami. Przepisy koncentrują się m.in. na indywidualnych transakcjach kryptowalutowych wartych mniej niż 30 000 hrywien (ok. 1300 USD), w ramach których rząd będzie badał klucz publiczny nadawcy do celów tzw. „monitorowania finansowego”. Jednak gdy transakcja przekroczy tę kwotę, rząd zastosuje weryfikację zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Proces ten obejmie badanie tożsamości, a także charakteru relacji biznesowej.

W przypadku VASP próg wynosi już ponad 40 000 hrywien. VASP powinny też przekazać władzom stosowne informacje, kiedy uczestnicy transakcji są zarejestrowani w jurysdykcjach, które nie stosują się do zaleceń dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy lub są cudzoziemcami.

Ukraina nowym centrum kryptowalut w regionie?

bitcoin satoshiWarto przypomnieć, że jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, Binance, współpracuje dziś ponoć z władzami Ukrainy w celu ustanowienia w tym kraju nowych przepisów związanych z cyfrowymi walutami. Firma podpisała specjalny protokół z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy, aby wspólnie pracować nad statusem prawnym kryptowalut. Dyrektor generalny firmy, Changpeng Zhao (CZ), powiedział w listopadzie mediom, że legalizacja kryptowalut i przyjęcie nowych przepisów mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu pozytywnego wzrostu gospodarczego, a także w przyciągnięciu do kraju bardzo dużych inwestorów.

W ramach umowy resort i Binance zamierzają utworzyć grupę roboczą zajmującą się strategią wdrożeń ds. blockchaina, a także tworzeniem „nowych rynków aktywów wirtualnych i walut wirtualnych na Ukrainie”.

Dodajmy, że także Białoruś od paru lat stara się wykorzystać potencjał nowej technologii budując np. specjalną strefę przemysłową dot. blockchaina.

Tagi
Ukraina Ukraina blockchain Ukraina kryptowaluty Ukraina nowe prawo

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.