Ukraina reguluje rynek kryptowalut i zaprasza do siebie zagraniczne giełdy

Prawo, podatki, księgowość

Ukraina ma nadzieję, że nowe przepisy dotyczące aktywów cyfrowych przyciągną do kraju zagraniczne giełdy kryptowalut. Parlament naszego wschodniego sąsiada przyjął […]

Ukraina ma nadzieję, że nowe przepisy dotyczące aktywów cyfrowych przyciągną do kraju zagraniczne giełdy kryptowalut. Parlament naszego wschodniego sąsiada przyjął przepisy regulujące rynek platform, na których można obracać kryptowalutami. W życie wchodzą też przepisy, które znacznie ułatwią funkcjonowanie takich podmiotów.

Ukraina reguluje rynek kryptowalut

8 września ukraiński parlament przegłosował projekt ustawy „O wirtualnych aktywach”. Ustawodawstwo opiera się na istniejących standardach opracowanych przez międzyrządową organizację tworzącą tego typu politykę, Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).

Zadaniem ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej będzie teraz nadzorowanie wdrażania nowego prawa dotyczącego e-aktywów i kierowanie rozwojem branży, zgodnie z „międzynarodowymi standardami”.

Anastasia Bratko z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej powiedziała mediom, że prawo umożliwia firmom uruchamianie rynków cyfrowych aktywów na Ukrainie, zaś bankom „otwieranie rachunków dla kryptowalutowych firm”.

Ukraińcy będą również mogli deklarować swoje dochody w wirtualnych aktywach – stwierdziła, dodając, że ustawa „gwarantuje sądową ochronę praw posiadaczom wirtualnych aktywów”.

ukraina kryptowaluty

W komunikacie ministerstwa podkreślono, że „kraj otrzyma dodatkowe wpływy z podatków do budżetu, które będą wpłacane przez kryptowalutowe firmy.

Przyjęte normy ustalają zasady dla dostawców usług związanych z obrotem wirtualnymi aktywami i przyczyniają się do rozjaśnienia zasad rządzących rynkiem

– dodano.

Dostawcy usług związanych z aktywami wirtualnymi (VASP) „muszą mieć nienaganną reputację biznesową” i będą musieli ujawnić swoją strukturę własności, aby zidentyfikować ich „ostatecznych beneficjentów rzeczywistych„. VASP muszą również stosować wewnętrzne środki dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Zapraszamy do nas!

Wiceminister ds. cyfrowej transformacji Ukrainy, Ołeksander Borniakow, zwrócił uwagę na zawarte w ustawie zapisy mające na celu przyciągnięcie „zagranicznych giełd na ukraiński rynek”.

– [Nowe prawo] Stanie się potężnym bodźcem do dalszego rozwoju kryptosfery na Ukrainie. Banki będą dla takich firm otwierać rachunki i przeprowadzać transakcje z nową klasą aktywów. Jestem przekonany, że na legalizacji nowego sektora gospodarki skorzysta społeczeństwo, ale też biznes i państwo – powiedział.

W zeszłym miesiącu Michaił Fiodorow, wicepremier Ukrainy i szef Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, ujawnił, że jego ministerstwo bada wykorzystanie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) do wypłacania wynagrodzeń. Z kolei prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenskij podpisał w lipcu ustawę umożliwiającą bankowi centralnemu tego kraju wydanie CBDC.

Tagi
giełdy kryptowalut kryptowaluty prawo regulacje Ukraina Ukraina kryptowaluty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.