za
Senator USA oskarża SEC o działania na niekorzyść firm kryptowalutowych

Coinbase vs. SEC: społeczność kryptowalut domaga się jasnych regulacji

Binance Launchpool

Coinbase ma problem. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zagroziła, że pozwie spółkę. Chodzi o zapowiadany przez giełdę program pożyczkowy, który według organu stwarza wiele niebezpieczeństw. Pisaliśmy o tym tutaj. Środowisko kryptowalut wspiera Coinbase i jego dyrektora generalnego, Briana Armstronga, domagając się od władz jasnych regulacji prawnych.

Coinbase vs. SEC

Dyrektor generalny firmy, Brian Armstrong, 8 września opisał sprawę na Twitterze:

Przypomniał, że “miliony posiadaczy kryptowalut od lat zarabiały na swoich aktywach (…).”

– To ma sens, jeśli chcesz pożyczyć swoje środki, możesz wtedy wygenerować zysk. Wszyscy wydają się szczęśliwi – stwierdził i dodał, że kilka innych firm oferuje tego typu usługę pożyczkową.

Ponoć jego firma zaplanowała start takiej usługi “za kilka tygodni”. Wcześniej skontaktowała się jednak z SEC, aby przekazać komisji tę właśnie wiadomość. Urzędnikom pomysł nie przypadł do gustu, ale ponoć nie wyjaśnili dokładnie spółce, co jest z nim nie tak pod kątem prawnym. Stwierdzili tylko, że nowa usługa to forma emisji papierów wartościowych bez pokrycia, z czym Coinbase się nie zgadza. Członkowie SEC zagrozili więc firmie pozwem.

coinbase sec

Społeczność domaga się jasnych regulacji

Sprawa wywołała w społeczności kryptowalut oburzenie. W rozmowie z Yahoo! Finanse współzałożyciel i dyrektor generalny Celsius Network, Alex Mashinsky powiedział, że wszyscy w branży kryptowalut chcą od władz jednego: jasnych regulacji.

– Myślę, że teraz przechodzimy przez te mętne wody i musimy uzyskać jasność, a zajmie to trochę czasu, zanim poznamy zasady i zaczniemy działać szybciej – stwierdził.

Mashinsky powiedział też Cointelegraph, że Coinbase już zapewnia zyski z aktywów kryptowalutowych, takich jak ether, więc wydaje się, że SEC ma szczególny problem z oferowaniem odsetek od depozytów w stablecoinie USDC.

Jego projekt, Celsius, który zarządza aktywami o wartości ponad 20 miliardów dolarów, wypłaca również dochody z USDC i innych stablecoinów nieakredytowanym inwestorom.

Jak zasugerował, “Coinbase chce pozwać SEC do sądu (…) i udowodnić, że [komisja] wykroczyła poza swój statut”.

Z kolei inwestor, miliarder i właściciel Dallas Mavericks, Mark Cuban, 9 września na Twitterze doradzał Armstrongowi i Coinbase „przejście do ofensywy”.

Która ze stron ma rację? Ekspertka Frances Coppola wyjaśniła w social mediach, że uważa, że zgodnie z prawem, jeśli odsetki w usłudze są naliczane lub pobierane od pożyczek, wówczas te „umowy pożyczki” są uważane za papiery wartościowe.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności