za
Coinbase vs SEC

SEC grozi pozwem giełdzie Coinbase

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ponoć zagroziła pozwaniem Coinbase. Chodzi o zapowiadany przez giełdę program pożyczkowy, który według organu stwarza wiele niebezpieczeństw.

SEC grozi pozwem Coinbase

Ostrzeżenie bez wyjaśnień

Dyrektor generalny Coinbase, Brian Armstrong w dniu wczorajszym za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował sprawę w następujących słowach: ,,jest to naprawdę pobieżne zachowanie z ich strony”. Następnie rozpoczął wątek składający się z 21 postów, w którym szczegółowo opisał relacje SEC z Coinbase.

Armstrong wyjaśnił, że giełda kryptowalut zwróciła się do SEC na początku tego roku, aby poinformować organ regulujący o nadchodzącym programie Coinbase Lend. Ten ma oferować 4% roczny zwrot pochodzący z depozytów w USDC stablecoin. Według dyrektora generalnego Coinbase, Komisja odpowiedziała argumentem, że program pożyczkowy jest zabezpieczeniem bez żadnego pokrycia oraz zagroziła pozwaniem, jeśli usługa zostanie uruchomiona.

Odmawiają nam podania wyjaśnień, dlaczego uważają, że nasz program jest niebezpieczny, a zamiast tego żądają od nas kompletu dokumentów (które posiadamy), żądają zeznań od naszych pracowników (spełniliśmy to wymaganie), a następnie mówią nam, że będą nas pozwać bez wyjaśnienia, dlaczego, jeśli przystąpimy do uruchomienia projektu

– poinformował Amstrong.

Armstrong zauważył, że na rynku istnieje wiele firm kryptowalutowych, które również świadczą podobne usługi pożyczkowe swoim klientom i wezwał SEC do zapewnienia jasności regulacyjnej w tym temacie. Działania SEC, zakładając że Amstrong przedstawił pełen obraz sytuacji, wydają się być złą prognozą dla konkurentów Coinbase – BlockFi i Celsius, którzy od jakiegoś czasu oferują produkty i usługi związane z kryptowalutami. BlockFi zmaga się z wieloma dochodzeniami w wielu stanach związanymi z ich działaniami odnośnie produktów o wysokim oprocentowaniu.

Dobra komunikacja ponad regulacje

Paul Grewal, główny specjalista ds. prawnych w Coinbase, wyraził swoje zaniepokojenie działaniami SEC, nie zgadzając się ze stwierdzeniem, że funkcję kredytową można uznać za „umową inwestycyjną lub notatkę”. Opisywał ją w poniższych słowach:

Klienci nie będą „inwestować” w program, a raczej pożyczać USDC, które posiadają na platformie Coinbase w związku z ich dotychczasową relacją. I chociaż klienci Lend będą otrzymywać odsetki od udziału w programie, mamy obowiązek je płacić niezależnie od rozmiaru działalności biznesowej Coinbase.

https://twitter.com/twobitidiot/status/1435450959531028481?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1435450959531028481%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fsec-threatens-to-sue-coinbase-over-crypto-yield-program-it-considers-a-security

Grewal zaznacza, że jedynym wyjaśnieniem, jakie otrzymali od Komisji, jest informacja, że ich program pożyczkowy jest obecnie oceniany w ramach testu Howeya:

Poinformowali nas, że oceniają nasz produkt Lend przez pryzmat dziesiątków lat spraw Sądu Najwyższego, zwanych Howey i Reves. SEC nie zamierza dzielić się samą oceną, a jedynie faktem, że ją wystawili.

Dyrektor SEC, Gary Gensler, regularnie zachęcał firmy zajmujące się kryptowalutami do współpracy z nimi, aby mogły działać według publicznych ram i zapewnić sobie przetrwanie. Jego słowa spotkały się z krytyką ze strony przedstawiciela Coinbase. Grewal stwierdził, że działania SEC wydają się być sprzeczne z oświadczeniami Genslera:

SEC wielokrotnie zwracał się w stronę naszej branży z komunikatem typu ‘porozmawiaj z nami, zgłoś się’. Zrobiliśmy to. Jednakże dziś jedyne, co wiemy, to to, że możemy albo prowadzić projekt Lend poza rynkiem na czas nieokreślony, nie wiedząc dlaczego, albo możemy zostać pozwani.

– twierdzi pracownik Coinbase.

Dodał również, że „zdrowa relacja bazująca na regulacjach nigdy nie powinna pozostawiać branży w sytuacji bez wyjaśnienia. Dialog jest podstawą dobrej regulacji” Główny specjalista ds. prawnych poinformował, że do momentu wyjaśnienia sytuacji projekt pożyczkowy zostaje wstrzymany, przynajmniej do października.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności