za
panama kryptowaluty

Panama reguluje rynek kryptowalut

Panama wprowadza w życie ustawę regulującą korzystanie z kryptowalut na terenie całego kraju. Projekt nowego prawa, przedstawiony przez kongresmana Gabriela Silvę, ma na celu uczynienie z Panamy „kraju kompatybilnego z gospodarką cyfrową, blockchainem, kryptowalutami i Internetem”.

Panama reguluje rynek kryptowalut

W tekście ustawy proponuje się, aby osoby fizyczne w Panamie lub osoby prawne mające siedzibę w tym kraju mogły swobodnie korzystać z kryptowalut jako środka płatniczego. Cyfrowymi walutami można byłoby płacić w każdej transakcji, która nie jest zabroniona przez system prawny.

Projekt proponuje również, aby podatki, opłaty administracyjne i inne zobowiązania publiczne można było opłacać za pomocą kryptowalut. Jak potwierdził portalowi CoinDesk Silva, korzystanie z kryptowalut nie jest dziś w kraju nielegalne. W prawe nie ma bowiem narzuconej waluty, której należy używać. Chodzi jednak o coś innego.

Nie ma żadnych pewności co do reguł fiskalnych, a dzięki temu projektowi staramy się je wprowadzić – powiedział Felipe Echandi, lokalny przedsiębiorca z rynku kryptowalut, który współpracował z Silvą przy opracowywaniu projektu ustawy.

panama kryptowaluty

Według niego pełne włączenie kryptowalut do systemu prawnego to “światowy trend”.

Proponowane prawodawstwo ma również na celu ustanowienie zasad interoperacyjności banków, tak aby tradycyjne systemy finansowe były kompatybilne z nowymi. W praktyce oznaczałoby to możliwość połączenia konta bankowego z nowoczesnymi systemami finansowymi.

– Dzisiaj nie możesz nawet połączyć konta bankowego z PayPalem – powiedział Silva.

Według Echandiego, celem ustawy jest też to, by kryptowaluty mogły być masowo wykorzystane, na przykład w lokalnych sklepach.

Cyfryzacja Panamy

Oprócz regulacji kryptowalut, projekt ma również na celu „rozszerzenie cyfryzacji państwa” poprzez wykorzystanie technologii rozproszonej księgi czy cyfryzację tożsamości osób fizycznych i prawnych.

Jak podano w ustawie, proces cyfryzacji pozwoli Panamie na kompatybilność z inteligentnymi kontraktami i DAO (zdecentralizowanymi organizacjami autonomicznymi).

Kraj ma potencjał, aby być dostawcą tożsamości cyfrowej dla reszty świata, podobnie jak Estonia ze swoim programem rezydencji cyfrowych

– dodano.

Najbardziej futurystyczną wizją jest to, że Panama musi zostać DAO – powiedział Echandi, który dodał, że projekt ustawy jest pośrednim krokiem w realizacji tej wizji.

Według niego projekt ustawy ma także na celu wzmocnienie ekosystemu kryptowalut w kraju i niejako zaproszenie do niego firm z tego rynku.

– Chociaż obecnie nie jest nielegalne nabywanie lub kupowanie kryptowalut, nie ma wielu giełd ani platform, które umożliwiają przekonwertowanie fiatów na kryptowaluty lub odwrotnie – dodał.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności