za
Elliptic odkryło podejrzany portfel kryptowalutowy z dużymi "zasobami kryptoaktywów”. Mówimy o wartościach sięgających milionów dolarów.

Ukraina pokazała, na co wydaje kryptowalutowe darowizny

Wicepremier i minister ds. informacji cyfrowych Ukrainy – Mychajło Fiodorow – podzielił się w niedzielę zdjęciem przedstawiającym 200 zestawów płyt balistycznych do kamizelek kuloodpornych. Jak się okazuje, Ukraina kupiła je dzięki otrzymanym kryptowalutowych darowizach.

Fedorov napisał:

Im lepiej wyposażeni żołnierze, tym szybszy dzień ukraińskiego zwycięstwa.

Ukraina zaczęła przyjmować darowizny w kryptowalutach niemal od razu po rozpoczęciu wojny pod koniec lutego. W ciągu kilku tygodni na jej adresy napłynęły dziesiątki milionów dolarów – od osób prywatnych, grantów kryptowalutowych, ze sprzedaży NFT i DAO.

Nie wiadomo dokładnie, jaka łączna suma w kryptowalutach została przekazana na cele wojenne. Elliptic zaprzestał liczenia na kwocie 63,8 mln dolarów. Firma zajmująca się analizą blockchainów dodała w zamian link do oficjalnej strony Ukrainy. Jednak według niedawnego raportu Financial Times, jest to już ponad 100 mln dolarów.

nft ukraina

Omijanie sankcji za pomocą kryptowalut

Chociaż pojawiły się obawy, że Rosja może w podobny sposób gromadzić fundusze i/lub unikać sankcji za pomocą kryptowalut, Sekretarz Skarbu Janet Yellen powiedziała na początku tego miesiąca, że “jak dotąd nie zaobserwowano” takiego procederu.

Kilka dni później, Christine Lagarde – prezes Europejskiego Banku Centralnego – wezwała UE do wzmocnienia regulacji rynku kryptowalut. Jej zdaniem, w ten sposób można by zapobiec unikaniu embarga przez Rosję. Jak twierdziła, taka polityka jest “niezwykle ważna”, a Parlament Europejski powinien działać tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie Rosja może wykorzystać kryptowaluty do ominięcia kar finansowych:

Zawsze istnieją przestępcze sposoby na obejście zakazu. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby MiCA została przeforsowana tak szybko, jak to możliwe.

Inni członkowie UE, tacy jak Włochy, Niemcy i Hiszpania, również wezwali do wdrożenia nadzoru nad tym sektorem. Obawiają się oni, że przestępcy mogą wykorzystywać wschodzącą klasę aktywów do prania brudnych pieniędzy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności