za
UK zamierza wprowadzić podatek na kryptowaluty za sprawą regulatora HMRC

UK zmienia zasady gry: Nadchodzi podatek na kryptowaluty od skarbówki

European Halving Party 2024

Na horyzoncie coraz głośniej maluje się widmo opodatkowania kryptowalut przez HMRC, urząd będący odpowiednikiem polskiej skarbówki w UK (Wielka Brytania). To wiadomość o tyle istotna, że Londyn jest przecież “stolicą” europejskich rynków finansowych, która to stolica ma znaczący wpływ na kształtowanie się rynku cyfrowych aktywów. Jak potencjalne regulacje wpłyną na kształt branży Bitcoina i spółki?

Ostatnie sygnały Brytyjskiej skarbówki nie napawają optymizmem

HM Revenue & Customs to nic innego jak brytyjski organ podatkowy będący odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego. Do tej pory urząd nie pobierał żadnych korzyści z tytułu opodatkowania obywateli operujących w sferze kryptowalut. Od lat bowiem inwestorzy z UK nie musieli płacić żadnych specjalnych opłat wynikających z pozycji zajętych w sektorze cyfrowych aktywów. Zamiast tego, wszystko przebiegało jak to ma miejsce zazwyczaj, z podlegającą opodatkowaniu kwotą zysków kapitałowych na zasadach ogólnych (dt. rynków finansowych i papierów wartościowych) lub opłatą skarbową płaconą za każdym razem, gdy kryptowaluty są kupowane, sprzedawane lub wydawane na terenie Wielkiej Brytanii. Teraz jednak przyjęte zasady mają ulec radykalnej zmianie.

Skarbówka z UK zamierza uregulować i opodatkować kryptowaluty

Podatek na kryptowaluty kwestią czasu? UK coraz bliżej regulacji

29 listopada rząd UK wydał oświadczenie zatytułowane w sposób tak jednoznaczny, jak to tylko było możliwe – “zapłać podatek od kryptowalut”. Od końca minionego miesiąca inwestorzy rynku cyfrowych aktywów mają już na terenie Wielkiej Brytanii możliwość złożenia dobrowolnej (jak na razie) deklaracji podatkowej na ręce HM Revenue and Customs. Zdaniem brytyjskich ekspertów podatkowych z Pinsent Masons, którzy 6 grudnia odnieśli się do sprawy, może to być szansa na złożenie dobrowolnej deklaracji dopóki tamtejsza skarbówka nie zacznie spoglądać na niepokornych inwestorów “ciętym okiem”. Część oświadczenia prezentuje się następująco:

Uruchomienie tej usługi następuje zaledwie kilka tygodni po ogłoszeniu przez rząd Wielkiej Brytanii zamiaru, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Irlandią i innymi krajami, wdrożenia struktury monitorowania kryptowalut (CARF), która ma stać się nowym międzynarodowym standardem automatycznej wymiany informacji pomiędzy organami podatkowymi. Wielka Brytania spodziewa się wdrożyć ten system, aby wymiana informacji mogła nastąpić od 2027 roku.

W wywiadzie dla czasopisma “Invezz”, starszy księgowy w Pinsent Masons, Hinesh Shash, wyjaśnił tę sprawę nieco szerzej:

CARF zapewni automatyczną wymianę informacji między organami podatkowymi na temat giełd kryptowalut w celu zwalczania unikania i uchylania się od płacenia podatków za granicą. Jako sygnatariusz, Wielka Brytania począwszy od 2027 r. będzie otrzymywać z platform informacje na temat handlu kryptowalutami przez osoby fizyczne. Chociaż może to nie zniechęcić brytyjskich inwestorów zajmujących się kryptowalutami, HMRC zyskuje większą widoczność w zakresie potencjalnego egzekwowania przepisów wobec tych, którzy nie zapłacili podatków od handlu kryptowalutami, zwłaszcza dzięki obecnie dostępnej funkcji dobrowolnego ujawniania informacji.

Widać więc jak na dłoni, że brytyjska skarbówka robi ukłon w stronę osób, które chcą “zmazać swoje winy” i dobrowolnie ujawnić posiadane aktywa, zanim będzie za późno. Z pewnością bowiem, cała masa inwestorów z UK nie płaci uczciwie podatków od kryptowalut, korzystając z anonimowości i prywatności jaką oferuje ta branża. Hinesh Shash wystosował w wywiadzie dla Invezz prośbę do wszystkich, którzy mogą skorzystać z tej szansy, aby to zrobili:

Ci, którzy „zajmowali się” kryptowalutami, powinni skorzystać z możliwości zapłacenia należnych podatków za każdym razem, gdy w wyniku ich działalności związanej z handlem kryptowalutami miało miejsce zdarzenie podlegające opodatkowaniu. Dobrowolne ujawnienie może wiązać się z odsetkami za zwłokę, ale jest mało prawdopodobne, że po zapłaceniu, HMRC nałoży dodatkowe kary, chyba że kwota podatku zostanie uznana za niewystarczającą. Jeżeli osoby fizyczne mają skomplikowane obliczenia podatkowe, powinny rozważyć zasięgnięcie specjalistycznej porady.

Bitcoin w oczekiwaniu na regulacje HMRC

Jaki będzie wpływ regulacji w UK na rynek Bitcoina?

Na tak postawione pytanie ciężko odpowiedzieć nie będąc wybitnym wróżbitą. Nie ulega jednak wątpliwości, że w dzisiejszej, połączonej, światowej gospodarce, zmiany w poszczególnych sektorach mogą wywołać wstrząsy nawet na przeciwległym krańcu świata. Wielka Brytania to wciąż gospodarcza siła, z którą należy się liczyć. NAtomiast z perspektywy państw europejskich, Londyn stanowi po dziś dzień lokalną stolicę rynków finansowych. Regulacje nadawane przez Brytyjskie organy mogą więc stanowić wzór do naśladowania dla mniejszych państw kontynentu. Region, jakim jest Europa jest dziś z resztą powiązany jak nigdy wcześniej za sprawą Unii Europejskiej, która wielokrotnie w przeszłości pokazywała, że będzie dążyć do uregulowania rynku kryptowalut.

Zdaniem Hinesha Shasha nowy, zapowiedziany podatek w UK nie powinien jednak wpłynąć w najbliższym czasie na zapał inwestorów Angielskich co do inwestowania w “cyfrowe złoto” jak zwykło się nazywać Bitcoina:

Pomimo prawie 150% wzrostu względem dołka, Bitcoin pozostaje znacznie poniżej swojego szczytu wynoszącego 48 tys. funtów w listopadzie 2021 r. (obecnie ~35 tys. funtów). Aktualnie kryptowaluty wciąż są opodatkowane jak tradycyjne akcje i niewiele wskazuje na rychłe zmiany. Pokusa szybkich zysków z handlu kryptowalutami, napędzana jego zmiennością, prawdopodobnie się utrzyma

Przytoczone cytaty pochodzą z wywiadu jakiego udzielił Hinesh Shash dla czasopisma Invezz.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Miłośnik kryptowalut i Trader. Dziennikarz z pasji, na służbie od blisko 4 lat. Historia, ekonomia i biohacking to moje pasje.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności