za

UE zmusi banki do przyznania kryptowalutom najwyższej oceny ryzyka?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Zgodnie z nowym projektem przepisów UE, banki posiadające kryptowaluty mogą wkrótce zostać prawnie zmuszone do nadania cyfrowym aktywom najwyższej możliwej oceny ryzyka.

Czego dotyczy najnowszy projekt UE?

Zgodnie z opublikowanym projektem ustawy banki będą musiały nadać całej swojej ekspozycji na cyfrowe aktywa proponowane zabezpieczenie w wysokości 1250% już do grudnia 2024 roku. Oznacza to, że ​​będą zmuszone do posiadania aż tak dużej kwoty kapitału odpowiadającej przechowywanym kryptowalutom.

Zasady te jednak nadal oczekują na zatwierdzenie przez parlament.

W dłuższej perspektywie banki mogą być zmuszone do dostosowania się do szerszego zestawu nowych wymogów określonych w dokumencie Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego (BCBS) z końca grudnia 2022 roku. Ma on wejść w życie w styczniu 2025.

Zgodnie z ostatnią zapowiedzią UE, Komisja ma przyjąć do 31 grudnia 2024 r. wniosek legislacyjny, który ma na celu długoterminową transpozycję elementów standardów BCBS do prawa UE.

Te nadchodzące zmiany w wymogach kapitałowych i sprawozdawczych zostały potwierdzone przez rzecznika UE w styczniu 2023 r., po tym, jak Reuters ujawnił pierwsze informacje na ten temat.

Nowe wymogi dla kryptowalut

Co ważne, wymogi kapitałowe określone w wymaganiach Komitetu Bazylejskiego różnią się w zależności od rodzaju analizowanego kryptoaktywa. Największe kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH), zgodnie z dokumentacją byłyby uważane za kryptowaluty grupy 2.

Aktywa z grupy 2 są następnie dzielone przez komisję na dwie grupy:

  • Grupa A obejmuje udziały kryptograficzne, które są tworzone za pośrednictwem funduszy ETF lub innych instrumentów pochodnych, którymi można handlować na regulowanych rynkach publicznych;
  • Grupa B, która nie spełnia tych wymogów.

Aktywom grupy 2 B zostanie przypisana wspomniana proponowana waga ryzyka 1250%, natomiast grupie 2 A będą podlegać niższe wymogi.

Inne formy aktywów kryptograficznych, takie jak tokenizowane wersje tradycyjnych aktywów, stablecoiny i CBDC,  podlegać będą niższym wymogom kapitałowym i są zaliczane do grupy 1. Zgodnie z nowymi przepisami, będą obowiązywać również ścisłe ograniczenia dotyczące proporcji aktywów kryptograficznych typu 2, które banki będą mogły przechowywać w swoich księgach bilansowych. Całkowita ekspozycja banku na aktywa kryptograficzne grupy 2 nie może przekraczać 2% kapitału banku i zasadniczo powinna być niższa niż 1%, zgodnie z proponowanymi zasadami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności