za
ue regulacje

UE pracuje nad regulacją rynku kryptowalut. Chodzi m.in. o zwiększenie udziału OZE w procesie miningu

1,5% dla maluszka

Instytucje Unii Europejskiej (UE) kontynuują prace nad szeroko zakrojoną regulacją rynków kryptowalut. Ponoć w praktyce może to utorować drogę do większego wykorzystania energii odnawialnej w procesie kopania bitcoinów (BTC).

UE pracuje nad regulacjami

Od czasu pierwszego zaprezentowania projektu, co miało miejsce we wrześniu 2020 r., liczący 168 stron wniosek wywołał wiele kontrowersji na rynku kryptowalut.

Firat Cengiz, wykładowca prawa na Uniwersytecie w Liverpoolu, zauważył, że nowe prawo może np. utrudnić wejście na rynek kryptowalut, záwłaszcza małym inwestorom.

Wiele może się jednak zmienić. Analiza przeprowadzona przez międzynarodową firmę konsultingową XReg Consulting wskazuje, że do czerwca zeszłego roku europejscy prawodawcy złożyli aż 1160 poprawek do projektu.

Rzecznik Dyrekcji Generalnej ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych (DG FISMA) w Komisji Europejskiej (KE) powiedział portalowi Cryptonews.com, że kiedy KE przedstawiła wniosek w ramach swojej strategii finansów cyfrowych, zadeklarowała przyjrzeć się kryptowalutom w kontekście “unijnej taksonomii zrównoważonych finansów i systemu klasyfikacji obejmującego listę zrównoważonych środowiskowo działalności gospodarczych”.

ue regulacje

W naszej niedawnej odnowionej strategii zrównoważonego finansowania powtórzyliśmy to zobowiązanie i będziemy pracować nad określeniem standardów dla przyjaznych dla klimatu aktywów kryptowalutowych. To okazało się bardzo potężnym narzędziem na rynkach finansowych – powiedział rzecznik.

Zmieniona strategia, opublikowana w lipcu ubiegłego roku, proponuje ustanowienie europejskiego standardu obligacji ekologicznych (EUGBS). Według Komisji jest to system zaprojektowany jako „złoty standard dla tego, jak firmy i władze publiczne mogą wykorzystywać zielone obligacje do pozyskiwania funduszy na rynkach kapitałowych w celu finansowania tak ambitnych inwestycji na dużą skalę, przy jednoczesnym spełnieniu surowych wymogów zrównoważonego rozwoju i ochronie inwestorów” .

Oznacza to, że w przyszłości kryptoaktywa mogą być objęte systemem EUGBS w 27 państwach członkowskich UE.

Rzecznik potwierdza, że trwa dyskusja na temat rozszerzenia zakresu taksonomii UE o nowe działania, w tym technologię rozproszonej księgi i kryptowaluty.

Górnicy szybko dostosowują się do zmian

Tymczasem, gdy propozycja nabiera kształtu w toczących się dyskusjach między decydentami UE, przedstawiciele branży pozostają ostrożni, jeśli chodzi o to, jak nowe wymagania mogą wpłynąć na wydobycie i handel kryptowalutami.

Nishant Sharma, założyciel BlocksBridge Consulting, międzynarodowej firmy konsultingowej zajmującej się wydobywaniem kryptowalut, powiedział Cryptonews.com, że „dla organów regulacyjnych naturalne jest zachęcanie do bardziej zrównoważonych praktyk biznesowych we wszystkich branżach, w tym kopania kryptowalut.” Dodał jednak, że “większość firm wydobywczych w Europie, w tym te zlokalizowane w Rosji, już teraz koncentruje się na wydobyciu wyłącznie z wykorzystaniem energii odnawialnej”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności