za

Twórcy Samourai Wallet aresztowani. Sprawa jest kuriozalna!

Współzałożyciele miksera Samourai Wallet zostali aresztowani. Powód? Chodzi o sprawę dotyczącą prania pieniędzy.

Twórcy Samourai Wallet za kratkami

Dyrektor generalny Samourai Wallet, Keonne Rodriguez, i dyrektor ds. technologii, William Hill, zostali oskarżeni o zawiązanie spisku mającego na celu pranie pieniędzy. Grozi im aż 20 lat więzienia. Do tego dochodzi zarzut prowadzenia nielicencjonowanej firmy zajmującej się przekazami pieniężnymi, za co grozi im dodatkowe 5 lat pozbawienia wolności.

Rodriguez został aresztowany rankiem 24 kwietnia w Pensylwanii, a Hill tego samego dnia w Portugalii. Według oświadczenia wydanego przez Biuro Prokuratora Generalnego Południowego Okręgu Nowego Jorku Stany Zjednoczone będą ubiegać się o ekstradycję Hilla. Serwery firmy zostały zajęte – znajdowały się w Islandii. Do tego doszedł nakaz ściągnięcia aplikacji portfela firmy ze sklepu Google Play. Dotąd zainstalowano ją ponad 100 000 razy.

W dochodzeniu wzięły także udział US Internal Revenue Service i Federalne Biuro Śledcze.

Programisto, cierp za swoje dzieło!

Powyższy opis sugeruje, że mamy do czynienia z przestępcami. Gdy jednak przyjrzymy się sprawie bliżej, okazuje się, że niekoniecznie tak jest.

Według oświadczenia Departamentu Sprawiedliwości Samourai Wallet pozwolił “wykonywać nielegalne transakcje o [łącznej] wartości ponad 2 miliardów USD i ułatwił wypranie pieniędzy o wartości ponad 100 milionów USD na nielegalnych rynkach darknetu, takich jak Silk Road i Hydra Market”. Aplikacja została też wykorzystana przez przestępców stosujących phishing.

Chodzi o pewną kluczową funkcję. Samourai Wallet oferował bowiem usługę miksowania kryptowalut, która utrudniała śledzenie tego, jak i gdzie środki były potem przesyłane. Twórcy portfela rzekomo zarobili aż 4,5 miliona USD na opłatach transakcyjnych.

Problem tkwi więc w tym, że programiści są oskarżani o to, że stworzyli oprogramowanie, które potem służyło przestępcom. To trochę tak jakby pozwać producenta samochodu za to, że złodzieje, którzy obrabowali bank, uciekli potem tym pojazdem policji.

To nie pierwszy raz, gdy władze USA oskarżają twórców oprogramowania. Programista, który stworzył Tornado Cash, popularny mikser kryptowalut, także ma w Stanach Zjednoczonych problemy z prawem.

Obecna sytuacja jest jeszcze bardziej kuriozalna, bowiem mamy do czynienia z twórcami portfela na kryptowaluty, a nie stricte mikserem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
63 221,84 USD0,74%
Ethereum logo
EthereumETH
3090,75 USD-0,47%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
582,88 USD-0,59%
Solana logo
SolanaSOL
144,45 USD0,27%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-0,50%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3089,63 USD-0,45%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD5,09%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,67 USD-0,78%