za

Inflacja w Turcji nadal rośnie. W tle widać spore zainteresowanie bitcoinem

2022-09-10
BitcoinEkonomia
Nexo Earn Aplikacja

Inflacja w Turcji rośnie od 15 miesięcy. Tylko w sierpniu wyniosła aż 80,2%. To najwięcej od 25 lat. Jak wpływa to na rynek kryptowalut w regionie?

Inflacja uderza w Turcję

Inflacja jest dziś problemem wielu rządzących. Doświadczamy jej także w Polsce. Tyle że skala problemu jest wręcz wstrząsająca w Turcji, gdzie ceny rosną rok do roku o ponad 80%.

Portal onedio.com podał, że za 55 tys. lir tureckich w 2015 r. można było kupić Volkswagena Golfa. Dziś za taką ilość gotówki trudno nabyć… iPhone’a 14 Pro Max. Ten bowiem kosztuje 57,2 tys. lir. Chyba to najlepiej obrazuje skalę problemu.

Jak ceny obu produktów – iPhone’a 14 Pro Max i Volkswagena Golfa – kształtują się w Polsce? Smartfon kosztuje obecnie ok. 5,2 tys. – 7,2 tys. zł. Z kolei kilkuletni golf 1,2 TSI z lat 2013-2016 może być wasz za ok. od 30 tys. zł do 50 tys. zł.

W lipcu inflacja w Turcji wynosiła 79,6 proc.

Niższy od spodziewanego wzrost inflacji w sierpniu jest z pewnością dobrą informacją dla rządu i tureckiego banku centralnego – zauważył w rozmowie z Bloombergiem Per Hammarlund, analityk szwedzkiego banku SEB AB. Już wtedy jednak dodawał, że problem nie zniknie. Jak sugerował, będzie nawet gorzej z powodu wzrostu cen energii w miesiącach zimowych.

W sierpniu inflacja podskoczyła do wspomnianego poziomu 80,2 proc.

W Polsce ceny rosły zaś w sierpniu w skali 16,1 proc. rok do roku.

Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że w Turcji inflacja jest efektem luźnej polityki monetarnej banku centralnego. Ten bowiem w zeszłym roku obniżał stopy procentowe. Co gorsza, kontynuuje ten proces, co dodatkowo napędza skoki cen.

Bitcoin odpowiedzią na słabość liry

Warto dodać, że gdy lira się osłabia, rośnie wolumen bitcoina na LocalBitcoins. W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano skok o 51% w stosunku do czwartego kwartału 2021 roku. W drugim – o 40%.

Pokazuje to, że obywatele Turcji w momencie kryzysu gospodarczego uciekają w kierunku kryptowaluty, co sugeruje, że BTC nadal jest w ich oczach safe haven.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności