za
erc404

Tokeny ERC404: połączenie ERC20 z wyjątkowością NFT

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Branża kryptowalut jest wciąż nowa. Co jakiś czas powstaje jakaś nowa koncepcja, która może zrewolucjonizować świat nowoczesnych finansów. Niedawno powstał nowy standard tokenów Ethereum o nazwie ERC404, którego celem jest połączenie tokenów ERC20 z wyjątkowością NFT.

Standardy tokenów

Ponieważ Ethereum jest w pełni otwartym środowiskiem programistycznym, każdy może stworzyć token z dowolnymi funkcjami. Na początku swojej historii twórcy projektu ustanowili standard tokena ERC20, który do teraz jest powszechnie używany. Dzięki temu standardowi możliwe stało się tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, zdolnych do wykorzystania i integracji wszystkich tokenów ERC20.

Funkcjonują i inne standardy. ERC-721 to standard tokenów NFT. Mają te same właściwości przenoszenia co ERC20, ale każdy token jest unikalny, dzięki czemu wiele takich pojedynczych tokenów może mieć różne właściwości i cechy. Chociaż jest to świetne rozwiązanie do tworzenia niepowtarzalności w kwestii kolekcji NFT, wiąże się z wieloma problemami, głównie związanymi z wymianą tych tokenów. Nie ma np. dobrego rozwiązania na sprzedaż NFT na zdecentralizowanym rynku.

ERC404

I tu pojawiają się tokeny ERC404, całe na biało. Mają na celu wypełnienie luki pomiędzy ERC20 i ERC721. Ten standard stworzyła Pandora, nowy eksperymentalny projekt. Posiadanie 1 tokenu PANDORA pozwala użytkownikowi wybić 1 „Replikę” NFT. Token ten i dany NFT są ze sobą powiązane. Sprzedaż tokena oznacza spalenie NFT.

Na początku jest to koncepcja trudna do zrozumienia. Zasadniczo oznacza to, że każdy token jest nieodłącznie powiązany z NFT i te tokeny lub ich części można wymieniać na zwykłych zdecentralizowanych giełdach.

Co jednak ważne, standard nie przeszedł jeszcze rygorystycznego audytu bezpieczeństwa, co oznacza, że każdy korzysta z niego na własne ryzyko.

ERC404 to niezwykle ciekawy eksperyment. Pytanie tylko, czy udany. Standard jest wciąż bardzo nowy i dlatego nie został jeszcze odpowiednio sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa i wartości. Czas pokaże, czy ERC404 stanie się popularnym nowym standardem tokenów, ale właśnie o ten rodzaj otwartych innowacji chodzi w blockchainie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności