za

The Merge teoretycznie zmniejszy bezpieczeństwo Ethereum – uważa ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, z którym rozmawiał Cointelegraph, powiedział, że the Merge sprawi, że ​​sieć Ethereum będzie bardziej podatna na ataki.

Ostrzeżenie przed the Merge

W rozmowie z Cointelegraph proszący o anonimowość ekspert ds. bezpieczeństwa wyjaśnił, że w przeciwieństwie do systemów opartych na Proof-of-Work (PoW), systemy, których fundamentem jest Proof-of-Stake (PoS), informują z wyprzedzeniem walidatorów węzłów, jakie bloki będą sprawdzać, umożliwiając im w ten sposób planowanie ataków.

Cytowany przez portal ekspert ds. cyberbezpieczeństwa jest deweloperem blockchaina, pracującym nad blockchainem warstwy drugiej typu PoS.

Badacz wyjaśnił, że w łańcuchu “post-Merge” w sieci Ethereum można będzie teoretycznie łatwiej przeprowadzić exploita (każdy nieetyczny lub nielegalny atak wykorzystujący luki w aplikacji, sieci lub sprzęcie. Zwykle atak przeprowadza się z użyciem oprogramowania lub kodu próbującego przejąć kontrolę nad systemem lub wykraść dane przechowywane w sieci).

Jeśli kontrolujesz dwa następujące po sobie bloki, możesz uruchomić exploita na bloku N i zakończyć go na bloku N+1. (…). Z punktu widzenia bezpieczeństwa ekonomicznego [ta luka] sprawia, że ​​ataki te są stosunkowo łatwiejsze do przeprowadzenia – stwierdził.

Ekspert powiedział, że chociaż górnicy mogą również sprawdzać dwa kolejne bloki w sieciach PoW, sprowadza się to do „czystego szczęścia” i nie daje im czasu na zaplanowanie ataku.

Uspokoił jednak inwestorów ETH.

– (…) PoS [nadal] ma wystarczające praktyczne zabezpieczenia [i] tak naprawdę nie ma znaczenia, że ​​teoretycznie nie jest tak bezpieczny jak PoW. To wciąż bardzo bezpieczny system – dodał.

Do tego “bezpieczeństwo PoS będzie [dalej] wzrastać”, bowiem programiści Ethereum pracują nad rozwiązaniami, które zniwelują powyższe zagrożenie.

The Merge w sieci Ethereum ma się mieć miejsce 15 września o godzinie 2:30 czasu UTC (zgodnie z odliczaniem Ethereum Merge Countdown firmy Blocknative). Przejście na PoS ma sprawić, że sieć Ethereum będzie znacznie mniej energochłonna.

Ochrona polityczna

Do tego dochodzi jeszcze jeden element układanki, o którym cytowany przez portal ekspert nie mówił. Politycy w USA i UE coraz mocniej zwracają uwagę na energochłonność sieci bitcoina. Odpowiedzią na to mogą być mniej lub bardziej subtelne próby zakazania miningu kryptowalut. Ethereum po przejściu na PoS nie będzie już zagrożone takimi działaniami władz.

Na powyższy problem wskazywał ostatnio twórca Cardano, o czym przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności