za

FBI przejęło środki skradzione wcześniej przez hakerów z Korei Północnej

Firma Chainalysis zajmująca się analizą danych z blockchainów ujawniła, że ​​władze USA przejęły od hakerów z Korei Północnej kryptowaluty o wartości 30 milionów dolarów. – To pierwszy raz w historii, gdy przechwycono kryptowaluty skradzione przez północnokoreańską grupę hakerską i jesteśmy przekonani, że nie będzie ostatnipowiedziała dyrektor ds. dochodzeń firmy.

30 milionów dolarów, jakie przejęto hakerom

Erin Plante, starsza dyrektor ds. dochodzeń w firmie Chainalysis, ujawniła w czwartek, że władze USA skonfiskowały miliony dolarów w kryptowalutach od hakerów z Korei Północnej.

Przejęto ponad 30 milionów dolarów w kryptowalutach, które zostały skradzione przez hakerów powiązanych z Koreą Północną – przyznała. Były to środki powiązane z Axie Infinity. Chainalysis odegrało ważną rolę w śledztwie, wykorzystując „zaawansowane techniki śledzenia skradzionych funduszy”.

W marcu skradziono ponad 600 milionów dolarów z Ronin Network, sidechainu stworzonego dla gry Axie Infinity, w której można zarabiać pieniądze.

Chainalysis wyjaśniło, że powiązana z Koreą Północną grupa hakerska Lazarus Group uzyskała dostęp do pięciu z dziewięciu kluczy prywatnych przechowywanych przez weryfikatory transakcji dla mostu międzyłańcuchowego Ronin Network. Hakerzy następnie zainicjowali dwie transakcje wypłaty: jedną z 173 600 etherami (ETH), a drugą z 25,5 miliona USDC. Firma wyjaśniła, że grupa powiązana z Koreą Północną wyprała te fundusze, używając „ponad 12 000 różnych adresów kryptowalutowych.”

środki hakerów fbi

Skradzione ETH były miksowano w partiach za pomocą popularnej usługi Tornado Cash, tłumaczyło Chainalysis. Jednak po nałożonych na Tornado Cash przez USA sankcji „grupa Lazarus odeszła od popularnego miksera Ethereum, zamiast tego wykorzystuje usługi DeFi [zdecentralizowane finanse] do przeskakiwania między łańcuchami lub przełączania się między kilkoma różnymi rodzajami kryptowalut w jednej transakcji” – wyjaśniła firma zajmująca się analizą danych z blockchainów.

Dyrektor ds. dochodzeń zauważyła, że „jednym z najbardziej niepokojących trendów w obszarze przestępczości związanej z kryptowalutami jest oszałamiający wzrost wartości funduszy skradzionych z protokołów DeFi, w szczególności z tzw. mostów krzyżowych [cross-chain bridges]”.

Szacujemy, że do tej pory w 2022 r. grupy powiązane z Koreą Północną ukradły około 1 miliarda dolarów w kryptowalutach właśnie z protokołów DeFi – dodała.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.