za
metamask apple

Przestępcy próbowali okraść kryptowalutowych inwestorów. Wykorzystali do tego markę Apple

Oszuści z rynku kryptowalut próbowali zarobić na ostatnim wydarzeniu firmy Apple. Wszystko za pomocą transmisji puszczonej na żywo na YouTube, która reklamowała pewien scam.

Próba okradzenia tysięcy internautów

Według The Verge dziesiątki tysięcy użytkowników zostały nakłonionych do oglądania wspomnianej transmisji na YouTube. Oszuści nie pokazali jednak żadnego nowego wydarzenia Apple, a jedynie stary wywiad z CEO firmy, Timem Cookiem.

Cyberprzestępcy stojący za tym scamem zdołali umieścić film na szczycie wyników wyszukiwania za pomocą kilku kluczowych słów związanych z marką Apple. Ich celem było nakłonienie łatwowiernych użytkowników do kliknięcia w linki, które prowadziły do strony internetowej reklamującej oszustwa związane z kryptowalutami. Oczywiście sposób działania cyberprzestępców nie był nowy. Oszuści zastosowali tę samą próbę manipulacji podczas wydarzenia Apple, które miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku.

Jak donosi serwis U.Today, aż 165 000 osób oglądało najnowszy streaming hakerów na YouTube. Transmisja zawierała ogłoszenie, że Apple rzekomo kupi 100 000 BTC i zorganizuje rozdanie kryptowalutowych nagród. Do tego puszczono stary wywiadu z Cookiem. Przypomnijmy, że listopadzie ubiegłego roku CEO Apple powiedział publicznie, że kupił trochę kryptowalut. Wyjaśnił jednak również, że kierowany przez niego gigant technologiczny nie ma bezpośrednich planów dotyczących inwestycji w cyfrowe walut.

apple problemy antymonopolowe

Hakerzy przejęli kanał rządu Korei Płd.

Warto dodać, że hakerzy coraz częściej i chętniej podszywają się pod znane marki, by tak oszukiwać swoje ofiary.

3 września oficjalny kanał YouTube rządu Korei Południowej został przejęty przez grupę hakerów, którzy wykorzystali go do promowania SCAMu, który wykorzystał wizerunek Elona Muska. Według Yonhap News, przestępcy zmienili nazwę kanału rządowego na „SpaceX Invest”, aby wmówić potencjalnym ofiarom, że jest on powiązany z amerykańską firmą produkcyjną i usługową zajmującą się transportem kosmicznym, należącą do Muska.

Analityk z rynku cyberbezpieczeństwa – Serpent – opisał niedawno, w jaki sposób oszuści obecnie atakują niedoświadczonych użytkowników kryptowalut. Korzystają oni m.in. z fałszywych witryn internetowych, adresów URL, czy zhakowanych zweryfikowanych kont. Więcej na ten temat przeczytacie w tym miejscu na naszej stronie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.