za
van eck

Tether nie trafi pod lupę SEC – uspokaja CTO firmy

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Paolo Ardoino twierdzi, że Tether nie zrobił nic, co miałoby uzasadniać dodatkowe dochodzenie ze strony SEC. – Spokojnie, Tether nie będzie celem SEC  – twierdzi CTO Bitfinex.

Tether vs. SEC

Paolo Ardoino, CTO Bitfinex, w tym tygodniu napisał na Twitterze post, którego celem było chyba rozwianie obawy dot. tego, że Tether może być kolejnym po Ripple celem działań amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

W odpowiedzi na tweeta dyrektora generalnego CryptoQuant, Ki Younga Juna, Ardoino zauważył, że Tether przestrzega surowych przepisów Know Yor Customer / Anti-Money Laundering ustanowionych przez Financial Crimes Enforcement Network Departamentu Skarbu (FinCEN). Innymi słowy, jak sugerował, ludzie, którzy mówią, że Tether jest mniej regulowany, po prostu szerzą „FUD” – czyli strach, niepewność i wątpliwości, którymi straszą inwestorów.

Ki Young sugerował zaś, że “jeśli następnym celem SEC będzie Tether, to będzie bardzo, bardzo źle jak na czas hossy, ponieważ ten rynek w dużym stopniu opiera się na USDT”.

Odpowiedź Ardoino brzmiała:

“Przypomnienie: Tether jest zarejestrowany i regulowany w ramach FinCEN jak wszyscy scentralizowani konkurenci. Ścisłe KYC / AML są stosowane do wszystkich bezpośrednich użytkowników Tether, tak jak robią to inni główni emitenci. (…) Zadaj sobie pytanie, kto korzysta na rozpowszechnianiu takich dezinformacji? [dot. obaw, że SEC zajmie się Tetherem]” 

Chociaż Ardoino nie myli się, zwracając uwagę na przestrzeganie zasad KYC / AML przez Tether, tak naprawdę nie odnosi się do głównej obawy Ki Younga, że przy projektowaniu ​​stablecoina można było np. ominąć przepisy dotyczące papierów wartościowych, zwłaszcza jeśli rezerwy dolara firmy zostały naruszone.

Kontrowersje

W 2019 roku prokurator generalny Nowego Jorku złożył memorandum prawne, w którym zarzucał Tetherowi i jej siostrzanej spółce Bitfinex stworzenie oferty dot. niezarejestrowanych papierów wartościowych. W dokumencie zarzuca się również, że firmy pożyczały USDT inwestorom, co budzi podejrzenie, że coiny nie są w pełni zabezpieczone rezerwami dolara amerykańskiego, jak twierdzą obie firmy.

Z kolei w 2018 roku profesor John Griffin i Amin Shams argumentowali w swoim wspólnym artykule, że USDT był używany do manipulowania ceną Bitcoin (BTC), kiedy ta wzrosła aż do 20 000 USD pod koniec 2017 r.

Tether i Bitfinex zostały wezwane przez Commodity Futures Trading Commission w 2018 roku do tego, by przedstawić dowód na to, że USDT jest zabezpieczony rezerwami dolarowymi. Pomimo zarzutów żadna z firm nie została oskarżona o jakiekolwiek wykroczenia.

tether sec[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności