za

Tether zamraża USDT o wartości 46 mln dolarów należące do FTX

robinhood aplikacja rejestracja

Nie milkną echa kryzysu, z jakim przyszło się mierzyć giełdzie kryptowalut FTX. Dziś rano informowaliśmy o tym, że największy jej największy konkurent – Binance – finalnie nie zdecyduje się na przejęcie firmy. Teraz otrzymujemy kolejne wieści na temat tego, że Tether zablokował należące do FTX tokeny USDT.

Tether blokuje tokeny należące do FTX

Jak dowiadujemy się z danych on-chain dostarczonych przez WhaleAlert.io, firma Tether zamroziła 46 360 701 tokenów USDT o wartości 46 274 472 USD, w których posiadaniu była giełda kryptowalut FTX. Zablokowane środki giełda przechowywała w swoich portfelu na blockchainie Tron. Emitent największego pod kątem kapitalizacji rynkowej stablecoina zdecydował się na ten ruch dzień po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Departament Sprawiedliwości USA wszczęły dochodzenie w sprawie FTX w związku z ich kryzysem płynności.

Źródło: WhaleAlert.io

W zeszłym miesiącu, 11 października rzecznik Tethera poinformował, że firma decyduje się na tego typu działanie wyłącznie w sytuacjach, gdy otrzyma uzasadnione żądanie od zweryfikowanej instytucji organów ścigania. W dniu dzisiejszym również władze japońskie nałożyły na giełdę FTX nakaz zawieszenia działalności w kraju po tym, jak firma wstrzymała wypłaty środków z platformy.

Co więcej, 10 listopada Colin Wu, znany chiński dziennikarz specjalizujący się w rynku blockchaina wezwał w opublikowanym na Twitterze poście prezesów Tethera oraz Circle, czyli dwóch największych firm emitujących stablecoinów do ujawnienia ich powiązań z giełdą FTX. CEO Tethera, Paolo Ardoino oraz CEO Circle, Jeremy Allaire, odnieśli się na Twitterze do informacji o ich wspólnych interesach z giełdą FTX. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu. 

USDT traci powiązanie z dolarem amerykańskim

W dniu 10 listopada stablecoin od firmy Tether – USDT – na moment zaliczył ”depeg”, czyli stracił sztywne powiązanie 1:1 z dolarem amerykańskim,  jak dowiedzieliśmy się z danych dostarczonych przez giełdę Coinbase oraz serwis CoinMarketCap. Stablecoin na chwilę spadł do poziomu  0,96 USD, po czym wróciła do poziomu 0,99 USD.

Paolo Ardoino odniósł się do tej sytuacji nazywając to wydarzenie „usterką”. Jednak zdaniem ekspertów USDT stracił swoje powiązanie w wyniku wzmożonych aktywności spowodowanymi implozją natywnego tokena FTX.

Aradoino stwierdził w opublikowany na Twiiterze poście, że uchylenie USDT od USD na CoinGecko wynikało z błędu platformy, a nie ze stanu faktycznego:

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności