Czy kłopoty FTX mogą wpłynąć na USDT i USDC? Prezesi Tethera i Circle komentują
Temat pogłosek i wątpliwości wobec utrzymania płynności jednej z największych giełd kryptowalut – FTX – oraz kwestia przejęcia jej przez największego konkurenta, czyli Binance, wywołały w tym tygodniu spory chaos na rynku cyfrowych aktywów. Wiele osób jest zdania, że jeśli przejęcie przez Binance nie dojdzie do skutku, może doprowadzić to do załamania się giełdy oraz wielu podmiotów z nią związanych, analogicznie jak w przypadku Celsjusza oraz ekosystemu Terra. Pojawiają się również obawy o stabilność kluczowych stablecoinów – Tethera (USTD) oraz USD Coina (USDC).
Prezesi Circle oraz Tethera mówią o powiązaniach z FTX
Colin Wu, znany chiński dziennikarz specjalizujący się w rynku blockchaina skomentował najnowsze doniesienia dotyczące liderów z rynku stablecoinów, USDC oraz USDT, i ich domniemanego powiązania ze sprawą kłopotów giełdy FTX.
Wu opublikował na Twitterze post, w którym wezwał prezesów obu firm odpowiadających za emisję stablecoinów do ujawnienia informacji na temat ich relacji finansowych z FTX oraz Alamedą. Ma to na celu rozjaśnienie sytuacji dla całej społeczności kryptowalut, by była świadoma czy istnieje potencjalne ryzyko pojawienia się problemów z płynnością tego typu aktywów.
Collin Wu zwrócił uwagę na fakt, że dane on-chain pokazują, że wiele USDC jest transferowanych z Circle właśnie na FTX. Co więcej, pojawiły się doniesienia o tym, że Alameda może być potencjalnie drugim największym emitentem USDT. Jednak CEO Tethera, Paolo Ardoino, od razu postanowił zdementować te doniesienia:
Żeby było jasne: Tether nie ma żadnej ekspozycji na FTX ani Alameda. Zero. Może czas poszukać gdzie indziej. Przepraszam chłopaki. Próbujcie dalej.
Ardoino przekazał również, że Alameda wyemitowała i wykupiła wiele coinów USDT w przeszłości, w wyników licznych żądań klientów Tethera, jednakże ,,żadna ekspozycja kredytowa nie została przeprowadzona” – powiedział dyrektor generalny Tether. Korzystając z okazji Ardoino postanowił skonfrontować się z krytykami stablecoina jego firmy:
Tak. Ale wygląda na to, że media przez ostatnie 5 lat miały obsesję na punkcie tylko uwięzi, tworząc bohaterów i wybierając białych rycerzy. Okazało się, że ta linia cienko przędzie, ale zawsze będąc w pełni zabezpieczoną. Media również powinny wyciągnąć wnioski z tej lekcji.
Dyrektor generalny Circle, Jeremy Allaire, również odniósł się do krążących pogłosek. Allaire przekazał, że „Circle nie posiada istotnej ekspozycji na FTX i Alamedę”. Dodatkowo wyjaśnił :
Circle nigdy nie udzielało pożyczek FTX ani Alameda, nigdy nie otrzymało FTT jako zabezpieczenia i nigdy nie zajmowało pozycji ani nie handlowało FTT. W każdym razie Circle nie prowadzi handlu na własny rachunek.
Allaire przekazał, że giełda dowodzona przez Sama Bankman-Fried jest klientem Circle od 18 miesięcy, jak każdy inny klient instytucjonalny. Co więcej, Circle posiada niewielkie udziały w FTX, analogicznie do FTX, która jest małym udziałowcem w Circle. Tak samo Circle posiada swoje udziały w konkurencyjnych giełdach, takich jak Kraken, Coinbase czy BinanceUS.
– Sto procent przepływów USDC z Circle do FTX lub Alameda polega na automatycznych systemach rozliczeń w dolarach 1:1 w celu wybicia USDC i umorzenia USDC – wyjaśnił Allaire.
Allaire wypowiedział się również w kwestii zabezpieczenia stablecoina USDC. CEO Circle przekazał, że około 80% rezerw USDC jest utrzymywanych w amerykańskich bonach skarbowych z terminem zapadalności do 3 miesięcy. Reszta ich rezerw gotówkowych jest przechowywana w 7-8 bankach na całkowicie oddzielnych rachunkach na rzecz posiadaczy USDC. Na wszystko powyższe firma posiada odpowiednie certyfikaty, zapewnia Allaire.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności