za
Tesla publikuje raport za zeszły rok dotyczący strat w wyniku załamania się kursu bitcoina

Tesla publikuje raport za zeszły rok dotyczący strat w wyniku załamania się kursu bitcoina

Binance Launchpool

Tesla Elona Muska w zeszłym roku odnotowała stratę brutto w wysokości 204 mln dolarów na inwestycji w pierwszą kryptowalutę. Co jednak istotne, firma również zgłosiła, że udało jej się wygenerować pewien zysk w wyniku wielokrotnych konwersji bitcoina w trakcie trwania minionego roku, co obniżyło poziom strat.

Tesla publikuje raport za 2022 rok

W dniu 31 stycznia do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) wpłynął raport od producenta pojazdów elektrycznych. W przesłanym zgłoszeniu Tesla informuje, że za poprzedni rok odnotowano stratę brutto z tytułu utraty wartości posiadanych Bitcoinów (BTC) w wysokości 204 mln USD.

Firma jednak przekazała, że udało jej się częściowo zminimalizować straty spowodowane trwającą bessą na rynku kryptowalut. Z raportu dowiadujemy się, że cykliczne konwersje bitcoina na FIATy, które były przeprowadzane przez Teslę w trakcie roku, wygenerowały zysk na poziomie 64 milionów dolarów. Powyższe przełożyło się na to, że straty netto z inwestycji w BTC wyniosły finalnie 140 milionów dolarów.

Przesłane do SEC zgłoszenie zawiera dodatkowe objaśnienie zmienności cen kryptowalut, które wpłynęło na wyniki finansowe Tesli:

Aktywa cyfrowe są uznawane za wartości niematerialne o nieokreślonym czasie użytkowania zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości. W związku z tym jakikolwiek spadek ich wartości godziwej poniżej naszej wartości bilansowej dla takich aktywów w dowolnym momencie po ich nabyciu będzie wymagał od nas rozpoznania odpisów z tytułu utraty wartości, podczas gdy nie możemy dokonywać żadnych korekty w górę w przypadku wzrostu cen rynkowych do momentu sprzedaży. W przypadku wszelkich aktywów cyfrowych posiadanych obecnie lub w przyszłości opłaty te mogą negatywnie wpłynąć na naszą rentowność w okresach, w których wystąpią takie utraty wartości, nawet jeśli ogólna wartość rynkowa tych aktywów wzrośnie.

Tesla publikuje raport za zeszły rok dotyczący strat w wyniku załamania się kursu bitcoina

Inwestycje Tesli w bitcoina

Producent samochodów elektrycznych w trakcie pierwszego kwartału 2021 roku zainwestował 1,5 miliarda dolarów w bitcoina. W tamtym okresie Elon Musk zapowiadał, że Tesla zacznie akceptować płatności w BTC od klientów ze Stanów Zjednoczonych. Jednak po jakimś czasie firma wycofała się z tego pomysłu powołując się na zagrożenia dla środowiska, jakie wynikają z miningu tej kryptowaluty.

W lipcu poprzedniego roku opublikowano raport, z którego dowiedzieliśmy się, że firma w drugim kwartale 2022 roku sprzedała 75% posiadanych aktywów. Za to ostatnio opublikowane przez firmę zeznanie zawierało informację, że bilans posiadanych cyfrowych aktywów nie zmienił się przez ostatnie pół roku. Oznacza to, że Tesla w czasie, gdy bitcoin zaczął drastycznie tracić na wartości, nie sprzedała ani kupiła żadnych cyfrowych monet.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności