za
Terraform Labs składa wniosek o upadłość

Terraform Labs składa wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11

Binance Launchpool

Terraform Labs (TFL) z siedzibą w Singapurze, czyli firma stojąca za cyfrowymi aktywami takimi jak popularna Luna i nieszczęsny stablecoin TerraUSD (UST), złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego prawa w Delaware, po tym jak firma zaliczyła całkowity upadek w 2022 roku i doprowadziła do setek bankructw i tragedii.

Terraform Labs zostanie przeorganizowana pod nadzorem sądu

Rozdział 11 kodeksu upadłościowego USA, to przepisy stosowane w przypadku kiedy dany podmiot zbliża się do bankructwa. Wspomniane zapisy pozwalają wtedy na dalsze działanie spółki, ale pod warunkiem jej jednoczesnej reorganizacji pod nadzorem prowadzącego sprawę sądu. Dłużnik (w tym przypadku Terraform Labs) jest w takiej sytuacji zobowiązany do przedstawienia wymiarowi sprawiedliwości kompleksowego planu naprawczego, tak aby umożliwić spłatę zgromadzonego zadłużenia w dłuższym okresie wobec wszystkich wierzycieli. Zdecydowanie się na skorzystanie z rozdziału 11 jest świadectwem firmy, o tym że ta chce kontynuować po reorganizacji swoją działalność. W przypadku firmy Do Kwona, odpowiedzialnego za kryptowalutę Luna, nasuwa się jednak pytanie, czy entuzjaści cyfrowych aktywów, chcą jeszcze kontynuować przygodę z tym przedsiębiorcą?

Firma Terraform Labs stwierdziła niedawno, że złożenie wniosku o upadłość na podstawie rozdziału 11 jest “strategicznym krokiem, który umożliwi jej kontynuowanie działalności i wsparcie postępowań sądowych toczących się w Singapurze oraz postępowań sądowych w USA z udziałem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd”. To właśnie w szczególności SEC domagał się w ostatnim czasie ukarania odpowiedzialnego za krach rynku kryptowalut w 2022 roku Koreańczyka stojącego na czele spółki. Firma oświadczyła również i zapewniła, że “wypełni wszystkie zobowiązania finansowe wobec pracowników i wierzycieli w trakcie trwania sprawy z rodziału 11” – bez konieczności zgromadzenia dodatkowego finansowania.

Według złożonego w ubiegłym tygodniu dokumentu sądowego, szacunkowe aktywa i pasywa należące do spółki Terraform Labs, będącej odpowiedzialną za stablecoina UST i kryptowalutę Luna, wahają się od 100 do nawet 500 milionów dolarów (zależnie od aktualnej wyceny). Liczba wierzycieli ma natomiast wynosić między 100 a 200 podmiotów prawnych.

Token Terra Luna

Do Kwon wciąż unika ekstradycji do USA

Jak wynika z oświadczenia zaprezentowanego przez Terraform Labs, firma nie poddaje się po gigantycznych problemach jakie zanotowała dwa lata temu, oraz w obliczu fatalnego PR-u wśród kryptowalutowej społeczności. Zarząd planuje bowiem dalszy rozwój działalności w sektorze Web3. Spółka niedawno przejęła Pulsar Finance, czyli międzyłańcuchowego dostawcę danych, zaś na początku stycznia uruchomiła “Station v3”, autorski portfel kryptowalut.

“Społeczność i ekosystem Terra wykazały niespotykaną odporność w obliczu przeciwności losu, a działanie to jest konieczne (upadłość na podstawie rozdziału 11 – red.), abyśmy mogli kontynuować pracę na rzecz naszych wspólnych celów, jednocześnie rozwiązując nierozstrzygnięte dotąd wyzwania prawne” – powiedział Chris Amani, dyrektor generalny Terraform Labs.

Wskutek zamieszania związanego z wielkim krachem na rynku kryptowalut w 2022 roku i upadku kryptowaluty Luna, Terraform Labs doprowadziła do około 40 miliardowych strat w sektorze cyfrowych aktywów. Ogłoszenie upadłości następuje krótki czas po tym jak SEC zgodził się odroczyć czasowo proces cywilny przeciwko współzałożycielowi wspomnianej spółki, Do Kwonowi. Ciążą na nim zarzuty oszustwa związanego z kryptowalutami na gigantyczne, miliardowe kwoty pieniędzy. Aktualnie oskarżony przebywa w areszcie w Czarnogórze, gdzie został schwytany podczas poszukiwań prowadzonych przez Interpol. Skutecznie udaje mu się na ten moment opóźniać proces ekstradycji, stąd też decyzja SEC-u.

Finalną decyzję na temat przyszłości Do Kwona ma wydać w marcu tego roku minister sprawiedliwości Czarnogóry. Potencjalne kierunki ekstradycji to Stany Zjednoczone lub ojczyzna zainteresowanego, czyli Korea Południowa, która także prowadzi szereg postępowań przeciwko niemu. Koreańczyk jest właścicielem 92% udziałów w Terraform Labs, pozostałe 8% jest w rękach Daniela Shina, kolejnego współzałożyciela firmy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Miłośnik kryptowalut i Trader. Dziennikarz z pasji, na służbie od blisko 4 lat. Historia, ekonomia i biohacking to moje pasje.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności