za
szwajcaria

Szwajcarska giełda SIX otrzymała zielone światło na handel cyfrowymi tokenami

2021-09-11
Regulacje

Szwajcarska giełda SIX poinformowała dziś, że otrzymała dwie licencje od krajowego regulatora rynków finansowych. Pozwolą jej one uruchomić giełdę i usługi powiernicze dla papierów wartościowych opartych na blockchainie.

SIX otrzymuje dwie licencje od FINMA

SIX Swiss Exchange to główna giełda w Szwajcarii, której siedziba mieści się w Zurychu. Można na niej handlować konkretnymi papierami wartościowymi, takimi jak rządowe obligacje, instrumenty pochodne czy akcje. Zgodnie z raportem CNBC, organizacja otrzymała dwie licencje od krajowego regulatora – Szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA).

Umożliwią one SIX prowadzenie giełdy i powiernictwa dla papierów wartościowych opartych na DLT. SIX będzie również miał możliwość uruchomienia “regulowanej infrastruktury handlowej, rozliczeniowej i powierniczej opartej na blockchainie”. Thomas Zeeb, globalny szef giełd w SIX powiedział:

Jest to ważny kamień milowy we wprowadzaniu cyfryzacji rynków kapitałowych do głównego nurtu, ale to dopiero początek. Będziemy nadal współpracować z naszymi klientami, organami regulacyjnymi i innymi interesariuszami, aby kształtować rynki przyszłości.

Póki co instytucja nie podała, kiedy zamierza uruchomić nowe blockchainowe produkty, ani jakie aktywa zamierza notować w pierwszej kolejności. Jednak starania organizacji o uzyskanie tej konkretnej zgody sięgają już 2019 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy wspomniał o nich Zeeb.

szwajcaria crypto etp

Kryptowaluty w Szwajcarii

Szwajcaria to jeden z najbardziej przyjaznych kryptowalutom krajów na świecie. Kanton Zug jest nawet z tego powodu nazywany “crypto valley”.  Miasteczko Zug liczy niespełna 30 tysięcy mieszkańców. Jednak dzięki niskim podatkom przyciąga do siebie wielki kapitał i firmy zajmujące się technologiami finansowymi.

W Zug swoją siedzibę ma kilkanaście takich spółek z branży FinTech, w tym również te zajmujące się kryptowalutami takie jak np. Xapo, Ethereum i ShapeShift. Co więcej, w 2020 roku władze miasta podjęły bezprecedensowy krok i rozpoczęły eksperyment polegający na przyjmowaniu opłat za usługi komunalne i lokalnych podatków w bitcoinach.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne monety, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności