za
Synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut - Vitalik Buterin zmienia zdanie na temat AI?

Synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut – Vitalik Buterin zmienia zdanie na temat AI?

Współtwórca sieci Ethereum Vitalik Buterin w ciągu ostatnich miesięcy wypowiadał się na temat sztucznej inteligencji dość negatywnie. Na swoim blogu publikował sporo wpisów odnośnie niebezpieczeństw, które niesie za sobą nie tyle sama sztuczna inteligencja, co wektor jej rozwoju. We wtorek 30 stycznia 2024 roku pojawił się jednak wpis Buterina pokazujący pozytywne zastosowana AI, takie jak synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut.

Skąd nagła zmiana zdania i jaki potencjał Buterin widzi w sztucznej inteligencji?

Synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut – cztery główne kategorie zastosowania

Vitalik Buterin znany jest ze swojego bloga, na którym często publikuje wpisy ze swoimi przemyśleniami odnośnie branży kryptowalut i szeroko rozumianego świata technologii. Wpis z 30 stycznia 2024 roku dotyczy sztucznej inteligencji, ale nie jest napisany w stylu poprzednich publikacji o AI. Tym razem Buterin postanowił przedstawić sztuczną inteligencję w zdecydowanie bardziej pozytywnym świetle niż zazwyczaj. Współtwórca Ethereum określił cztery głównie kategorie zastosowania, w których synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut będzie pełniła kluczową rolę – są to:

  • AI jako „gracz” na rynku kryptowalut,
  • AI, jako interfejs dla rynku kryptowalut,
  • AI, jako zasady dla rynku kryptowalut,
  • AI, jako obiekt na rynku kryptowalut.

Choć wszystko to brzmi nadwyraz skomplikowanie, to ja, drogi czytelniku/czytelniczko, postaram się to przedstawić w łatwy i zrozumiały sposób.

Wykres pokazujący jak może działać synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut.
Źródło – vitalik.eth

AI jako „gracz” na rynku kryptowalut

Ta synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut istnieje od niemal dekady i jest aktywnie wykorzystywana jest przez DEXy (Decentralized Exchages). Chodzi o wykorzystanie uczenia maszynowego i algorytmów w celu przewidywań ruchu na rynku kryptowalut. Ciekawym przykładem zastosowania są np. MEV boty cieszące się wśród traderów coraz większą popularnością. Przykład z ostatnich tygodni – MEV bot obsługiwany przez 2Fast zarobił 1,9 mln USD w zalewie 20 sekund.

Synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut.

Wszystko dzięki temu, że algorytmy stale przeczesujące transakcje na łańcuchu bloków (w tym wypadku w sieci Solana) wykryły pomyłkę tradera, dzięki czemu możliwy był zakup memecoina po mocno zaniżonej cenie. MEV boty niosą ze sobą ogromny potencjał, jednak kryptowalutowa społeczność przestrzega przed zbyt pochopnym powierzaniem swoich środków algorytmom. Niemniej jednak taka synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut ma według Vitalika Buterina największą szansę na przyjęcie się na rynku.

AI, jako interfejs dla rynku kryptowalut

Drugim sposobem synergii sztucznej inteligencji i kryptowalut ma być zastosowanie AI jako interfejsu dla rynku i użytkowników. Choć brzmi to trochę skomplikowanie, to chodzi po prostu o wkomponowanie oprogramowania AI do interfejsów portfeli i giełd kryptowalutowych. Takie oprogramowanie miałoby na celu zapewnianie odpowiednich podpowiedzi użytkownikowi, aby nie był on narażony na scam czy phishing. W tej wersji synergii sztuczna inteligencja pełniłaby rolę asystenta inwestycyjnego AI, który pomagałby w najbardziej newralgicznych i potencjalnie niebezpiecznych procesach.

Buterin przyznaje, że jest ta synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut ma bardzo duży potencjał, ale jednocześnie niesie ze sobą jeszcze większe ryzyko. Wszystko z powodu oczywistego wręcz faktu. Jeżeli Ty używasz asystenta AI wewnątrz portfela open-source, to hakerzy będą także mieli dostęp do tego asystenta. Dzięki temu będą mogli tworzyć scamy, które z łatwością obejdą wszystkie zabezpieczenia portfela. Co więcej, asystent może w takim wypadku nawet sugerować, aby użytkownik dokonał phishingowej transakcji, która wydrenuje jego portfel. Kluczem takiego użycia AI byłoby stworzenie odpowiednio mocnych zabezpieczeń.

MEV bot w trakcie tradingu.

AI, jako zasady dla rynku kryptowalut

Kolejne scenariusze rysowane przez Vitalika Buterina są raczej fantazją, niż realnym użyciem AI w branży kryptowalut w następnych latach. Synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut, jako walidatora tworzącego zasady dla rynku cyfrowych aktywów, jest wyjątkowo ryzykowna. W tej koncepcji generatywna sztuczna inteligencja miałaby stać za tworzeniem infrastruktury sieci blockchain, czy DAO (Zdecentralizowanych Autonomicznych Organizacji).

Vitalik zaznacza, że byłoby to równie ryzykowne, co wprowadzenie do sądownictwa sędziów AI. Według twórcy Ethereum władzę nad tak skonstruowanym rynkiem i ekosystemem cyfrowych aktywów miałby ten, który dostarczałby dane treningowe dla uczących się algorytmów. W grę wchodziłoby także spore ryzyko nieautoryzowanego dostępu do możliwości trenowania takich LLMów, co dałoby cyberprzestępcom niemal boskie możliwości. Niemniej jednak odpowiednie zabezpieczenie takiego procesu dałoby szansę na szybki rozwój sektora kryptowalut.

Przyszłość kryptowalut.

AI, jako obiekt na rynku kryptowalut

Ostatni scenariusz nakreślony przez Buterina jest długoterminową integracją kryptowalut i sztucznej inteligencji. Ta synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut zakłada stopniowy i zrównoważony rozwój cyfrowych aktywów, ze wsparciem sztucznej inteligencji. Jest to najbardziej optymistyczne zastosowanie, jednakże wybiega daleko w przyszłość i zakłada rozwój AI o określonym wektorze, co oczywiście jest na ten moment niemożliwe.

Podsumowując, zmiana postrzegania sztucznej inteligencji przez Vitalika Buterina jest wyraźnie zauważalna. Programista dostrzega mocne strony technologii AI. Jego czterowektorowa synergia sztucznej inteligencji i kryptowalut jest klarowna oraz logiczna. Czy branża cyfrowych aktywów wykorzysta AI w sposób, jaki proponuje Buterin? Tego nie wiem, ponieważ sektor AI rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Z tego też powodu dobrze jest obserwować najnowsze informacje o rozwoju kolejnych projektów AI, szczególnie w branży zdecentralizowanych finansów i Web3. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności