Stellar Lumens (XLM) – wszystko co powinieneś wiedzieć

2021-01-13 Dla wnikliwych

Jeżeli inwestujesz na rynku kryptowalut, z całą pewnością natknąłeś się na projekt Stellar Lumens. Ta kryptowaluta, której logo rakiety i […]

Jeżeli inwestujesz na rynku kryptowalut, z całą pewnością natknąłeś się na projekt Stellar Lumens. Ta kryptowaluta, której logo rakiety i chwytliwa nazwa sprawiają, że wyobrażasz sobie podróż w kosmos, oprócz przemyślanego marketingu, wnosi też wiele do sektora kryptowalut.

Stellar to rozproszona infrastruktura płatnicza, zbudowana w modelu open-source. Platforma ta weszła na rynek, aby usprawnić podejście do międzynarodowych transakcji, takich jak przekazy pieniężne. Obecnie ekosystem Stellar znany jest z przystępnych cenowo, szybkich i niezawodnych przelewów. Platforma ta ułatwia w szczególności dokonywanie płatności transgranicznych.

Czym jest Stellar Lumens?

W przeciwieństwie do swojego głównego konkurenta na rynku – Ripple’a, Stellar skupia się na potrzebach jednostki, a nie dużych instytucji finansowych. W ten sposób platforma jest w stanie płynnie łączyć osoby, instytucje i systemy płatnicze na całym świecie. Stellar składa się z międzynarodowego konsorcjum osób i podmiotów zlokalizowanych na całym globie.

Jak działa Stellar?

Stellar wykorzystuje decentralizację w celu ulepszenia obecnie stosowanych systemów przekazywania pieniędzy. Platforma wykorzystuje technologię DLT, aby poprawić wydajność i przejrzystość. Księga przechowuje wszystkie dane sieci, w tym historię transakcji dokonanych od pierwszego dnia istnienia projektu.

Korzystanie z platformy Stellar jest łatwe. Podobnie jak w przypadku popularnych procesorów płatności, takich jak Paypal, proces ten rozpoczyna się w momencie przesłania środków do sieci. W ekosystemie Stellar, fundusze wysyłane są do tzw. „kotwic”. Kotwica funkcjonuje jako medium pomiędzy walutą fiat, a rozproszoną księgą Stellara.

Gdy fundusze są dostępne w rozproszonej księdze, można je łatwo wysłać w dowolne miejsce na świecie. Na przykład, powiedzmy, że chciałbyś wysłać 1000 PLN do znajomego w Stanach Zjednoczonych. Wystarczy, że wyślesz swoje PLN do „kotwicy” Stellar, a otrzymasz pożyczkę w PLN.

Następnie możesz przelać pożyczkę do swojego kolegi ze Stanów. W momencie transferu, Stellar automatycznie przeliczy środki z PLN na USD. Co ważne, platforma automatycznie wyszukuje najniższy kurs wymiany. Po przeliczeniu środków wpłacane są one na konto Twojego znajomego.

Co zadziwiające, cały ten proces odbywa się w kilka sekund i całkowicie za kulisami. W ten sposób Stellar spełnia swój cel, jakim jest uproszczenie systemów transferów pieniężnych dla przeciętnej osoby. Platforma zapewnia maksymalnie uproszczone podejście do rynku.

Wsparcie dla wielu walut fiat

Imponujące jest, że Stellar jest w stanie wykonać to zadanie za pomocą trzech konkretnych protokołów. W pierwszym kroku, Stellar konwertuje Twoje środki z portfela zamówień i po prostu ułatwia sprawną wymianę. W następnym procesie, Stellar konwertuje Twoje fundusze na XLM. Następnie Twoje środki są transferowane międzynarodowo. Po dotarciu do celu, XLM jest sprzedawane za lokalną walutę fiat. W tym scenariuszu, XLM jest używany jako pośrednik.

Wysyłanie kryptowalut na całym świecie kosztuje tylko ułamek kosztów tradycyjnych systemów przelewów pieniężnych. W obecnej infrastrukturze rynkowej, użytkownik może stracić nawet ponad 7% swoich środków w trakcie realizacji przelewu. Te utracone środki są wykorzystywane do pokrycia kosztów osób trzecich biorących udział w transakcji.

Platforma Stellar działa w inteligentny sposób, który umożliwia realizację złożonych reakcji łańcuchowych. Na przykład, może się okazać, że nie ma bezpośredniej pary walutowej dla żądanej transakcji. W tym przypadku, Stellar jest w stanie zrealizować wielokrotną wymianę. Najpierw przeliczy Twoje USD na GBP, a następnie GBP na PLN.

Stellar Exchange

Kolejnym unikalnym aspektem Stellar jest możliwość składania zleceń wymiany bezpośrednio w obrębie platformy. Zlecenia te trafiają natychmiast do księgi publicznej. Tutaj można wybierać pomiędzy wieloma różnymi walutami. Co ważne, za pomocą tego systemu można wymieniać środki zarówno na fiaty, jak i na kryptowaluty.

Co to jest XLM?

Mimo, że Stellar został zaprojektowany do obsługi cyfrowych reprezentacji każdej waluty, deweloperzy nadal rozwijają własny rodzimy token o nazwie XLM. W rzeczywistości, wszyscy użytkownicy Stellar muszą posiadać niewielką ilość XLM, aby uczestniczyć w sieci. Wymóg ten ma zapobiegać zapełnieniu się księgi spamem.

Decyzja o stworzeniu unikalnej waluty wynika z pragnienia Stellar, aby pozostać wolnym od jakiejkolwiek konkretnej waluty. Na przykład, jeśli Stellar wymagałby, abyś posiadał określoną kwotę USD, wówczas platforma byłaby nieco przywiązana do wyników USD, lub przynajmniej byłaby przywiązana do rynku amerykańskiego. Jest to sytuacja, której deweloperzy chcieliby uniknąć.

W przeciwieństwie do większości kryptowalut, Stellar Lumens nie potrzebuje węzłów, aby wydobywać bloki transakcji. Uczestnicy sieci nie otrzymują też nagród za swoje wysiłki na rzecz walidacji blockchaina. To podejście kontrastuje z innymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin. Firma zdecydowała, że lepiej jest wyemitować 100 miliardów XLM podczas uruchamiania platformy. Od tego czasu podaż Stellar miałaby rosnąć o 1% każdego roku przez około 6 lat.

Deweloperzy jednak zmienili ten model w październiku 2019 roku. Projekt zredukował ilość XLM do 50 miliardów i aktualnie nie ma planów dalszej emisji XLM w przyszłości.

Strategia ta pozostawiła na rynku około 20 miliardów XLM. Kolejne 30 miliardów należy do samego projektu. Fundusze znajdujące się w portfelu firmy mają być przeznaczone na rozwój ekosystemu.

Jed McCaleb – twórca Stellar Lumens

Szybki rzut oka na możliwości Stellar i łatwo zorientować się, że w tym projekcie maczał palce profesjonalista z doświadczeniem. Nc bardziej mylnego. Założyciel Stallar Lumen to Jed McCaleb – postać znana najbardziej z roli założyciela nieistniejącej już giełdy Mt.Gox.

W pewnym momencie Mt.Gox kontrolowała 70% światowego wolumenu handlu BTC. Jednak po utracie 450 mln USD w wyniku ataku hakerskiego, platforma zakończyła swoją działalność. McCaleb opuścił firmę i sprzedał swoje udziały jeszcze przed atakiem.

McCaleb był również założycielem głównego konkurenta Stellar –  Ripple’a. Opuścił jednak firmę w 2013 roku, powołując się na niemożliwe do pogodzenia różnice w jej kierownictwie. Nic dziwnego, że obie kryptowaluty mają wiele wspólnych aspektów – głównie cel, aby ułatwić dokonywanie płatności transgranicznych.

W zarządzie Stellara znajdują się jedne z największych nazwisk w branży. Firmie udało się pozyskać prezesa zarządu Stripe – Patricka Collisona, założyciela WordPressa – Matta Mullenwega, oraz założyciela AngelList – Navala Ravikanat.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę poziom wiedzy specjalistycznej, jaką posiada Stellar i ich unikalne podejście do rynku, nie powinien dziwić Cię fakt, że XLM jest obecnie jedną z najpopularniejszych kryptowalut na świecie. Można się spodziewać, że popularność ta będzie rosnąć w miarę jak coraz więcej osób i instytucji wejdzie do sektora blockchain.

Tagi
Stellar Lumens XLM

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.