Stacje benzynowe w Shenzhen akceptują cyfrowego juana

2020-10-17 Pozostałe

Chiny poczyniły znaczne postępy w realizacji projektu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Kraj ten rozpoczął już przygotowania do uruchomienia jej […]

Chiny poczyniły znaczne postępy w realizacji projektu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Kraj ten rozpoczął już przygotowania do uruchomienia jej w najbliższych latach. Podczas gdy przez większą część roku 2020 trwają już testy cyfrowego juana, wydają się one być bardzo zaawansowane – zwłaszcza w Shenzhen.

Łatwe płatności za paliwo

Wczoraj, lokalne media Daily poinformowały, że stacje benzynowe w Shenzhen zaczęły akceptować cyfrowego juana. Płatności w CBDC można dokonać już na 11 stacjach benzynowych, a kolejne mają dołączyć w najbliższych dniach.

Zgodnie z raportem, inicjatywa została uruchomiona we wtorek i jest kierowana przez Guangdong Petroleum, państwową organizację naftową. Wszystkie uczestniczące w inicjatywie stacje benzynowe mają czytniki kodów kreskowych, które obywatele muszą jedynie zeskanować, aby dokonać płatności.

Guangdong Petroleum potwierdziło, że jeszcze przed listopadem, rozszerzy inicjatywę na ponad 110 innych samoobsługowych stacji benzynowych. Dotychczasowe pozytywne opinie wzbudziły entuzjazm przedsiębiorstwa. Obywatele informowali, że transakcje są szybkie i łatwe do przeprowadzenia. Cyfrowym juanem można płacić za prawie wszystko – płatności za paliwo, serwis i zakupy na w sklepach spożywczych ulokowanych na stacjach benzynowych.

Cyfrowy juan wykorzystuje technologię „double offline”, co oznacza, że działa bez sygnału telefonicznego. Tak długo, jak telefon komórkowy ma baterię, może w kilka sekund przesłać aktywa przez bezpieczną sieć.

Chiny zostawiają innych w tyle

Nowa inicjatywa jest zgodna z zapowiedzią rządu Shenzhen dot. programu pilotażowego cyfrowego juana. Lokalne źródło informacji Sina Finance w dniu 9 października poinformowało, że okręg Shenzhen – Luohu, rozpoczął program pilotażowy, podczas którego wyśle 10 milionów cyfrowych juanów (o wartości około 1,5 miliona dolarów) do około 50 000 odbiorców, którzy zostaną wybrani za pośrednictwem loterii.

Jak potwierdził Sina Finance, zwycięzcy loterii będą mogli wydać aktywa w każdym z ponad 3500 punktów sprzedaży w Shenzhen. Jednakże, aktywa będą mogły być wykorzystane tylko między 12 i 18 października. Rząd Dystryktu potwierdził, że przyjmie z powrotem wszystkie juany nie wykorzystane w terminie.

W związku z tym, że w przyszłym tygodniu ten własnie program wygasa, nie wiadomo skąd obywatele wezmą cyfrowe monety, aby wydać je na stacjach.

Tagi
cbdc Chiny cyfrowy juan pilotaż

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.