za

Rosyjskie banki chcą testować CBDC

Binance Launchpool

Rosyjskie banki są otwarte na współpracę z władzami ich kraju w kwestii planowanych testów cyfrowego rubla. Pięć z nich przyznało, że chce pomóc w tworzeniu CBDC.

Rosyjskie banki otwarte na CBDC

rosyjskie bankiWedług raportu z 16 października, jaki opublikowała agencja prasowa Izwiestia, pięć rosyjskich banków jest zainteresowanych pracami nad CBDC Rosji. Chcą wziąć udział w zamkniętych testach, jakie mają przeprowadzać emitenci. Te zaś mają odbyć się już pierwszej połowie 2021 roku.

O jakie zaś banki chodzi? O wspierany przez państwo Promsvyazbank, Bank Kredytowy Moskwy, bank komercyjny Zenit, bank hipoteczny Dom.RF i Rosyjski Narodowy Bank Handlowy Krymu. Ciekawym przykładem jest ten ostatni, który stwierdził już, że chce zapewnić Krymowi „najbardziej innowacyjne technologie bankowe”.

Władze Rosji przyznały też, że cyfrowy rubel będzie służył do dystrybucji m.in. świadczeń społecznych. Ma być jednak docelowo dostępny dla „wszystkich podmiotów w gospodarce” tzn. obywateli, przedsiębiorstw, a także rządu. Bank dodał, że rubel w zdigitalizowanej formie będzie posiadał trzy podstawowe funkcje pieniądza: będzie magazynem wartości, jednostką rozliczeniową i środkiem wymiany.

Bank Rosji przekazał też, że użytkownicy cyfrowego rubla będą mogli przechowywać i przesyłać go za pomocą „odpowiednika karty bankowej”. Aby zaakceptować cyfrowego rubla, sprzedawcy będą musieli „zmienić konfigurację terminali płatniczych”.

Długa droga do rubla w cyfrowej wersji

Anatolij Aksakow, członek rosyjskiej Dumy Państwowej i kluczowy polityk kraju, który zajmuje się w parlamencie kryptowalutami, powiedział, że Rosja jest gotowa na powszechną adopcję cyfrowej waluty pod względem technologicznym i prawnym. Dodał, że pierwsze programy pilotażowe e-rubla wystartują w 2021 r. po wejściu w życie rosyjskiej ustawy „o cyfrowych zasobach finansowych”. Ta ma zaś nabrać mocy prawnej 1 stycznia.

Warto przypomnieć, że debata dot. cyfrowej waluty Rosji toczy się w tym kraju od paru lat. Wcześniej dyskutowano np. o “KryptoRublu”, który miał być cyfrowym odbiciem waluty fiat (nie planowano użyć przy jego projektowaniu blockchaina). Szczegóły technologiczne ostatecznej wersji cyfrowej waluty Rosji nie są jeszcze znane.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności