Bitcoin

Krypto spółka w 5 krokach: krok pierwszy – podmiot

Rok 2018 był dla kryptowalut niewątpliwie rokiem biznesu – pomimo dużych spadków na giełdzie, statystyki związane z pozyskiwaniem funduszy (chociażby […]

Data publikacji: 5 lutego 2019

bitbay

Rok 2018 był dla kryptowalut niewątpliwie rokiem biznesu – pomimo dużych spadków na giełdzie, statystyki związane z pozyskiwaniem funduszy (chociażby 13% wzrostu na ICO funding) pokazują nam, że branża wciąż funkcjonuje i do tego ma się całkiem nieźle. Wzrost ten jest spowodowany przede wszystkim ciągle rosnącą liczbą projektów opartych na blockchainie. Dzisiejszy artykuł rozpoczyna cykl offshorowy, gdzie raz w tygodniu omawiać będziemy poszczególne aspekty rozpoczęcia swojego biznesu w przyjaznych dla kryptowalut jurysdykcjach na całym świecie. Na pierwszy ogień wybrana została nazywana „blockchain island” – Malta.

spółka na malcie

Każdy biznes musi mieć swoje początki w rozpoczęciu działalności. Dlatego też tematem pierwszego artykułu dotyczącego Malty będzie wybór podmiotu, który optymalny jest dla Twojej krypto-spółki. Ludzie, którzy mieli już okazję stawiać swoje pierwsze kroki w branży krypto na Malcie, dobitnie podkreślają, że jedną z jej największych wad jest różnorodność – ze względu na bycie biznesowym hubem dla międzynarodowych finansów. Co za tym idzie, struktur, które mogą być wykorzystane przy tworzeniu jest naprawdę spora ilość i bardzo łatwo jest się w nich zagubić. Naszym zdaniem jednak, przy zakładaniu działalności związanej z kryptowalutami, nie trzeba się silić na skomplikowane wielopodmiotowe struktury, z czym często utożsamiana jest działalność „offshorowa”. Wystarczy jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności w Polsce – czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością! Maltańska ustawa Companies Act 1995 wyróżnia nam dwa typy spółek:

a) Private Limited Company (Ltd.)

Spółka prywatna jest najbliższa polskiej strukturze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warunkami do jej założenia jest posiadanie minimum dwóch udziałowców, opłacenie 20% kapitału zakładowego (gdzie minimalny kapitał zakładowy wynosi 1200 EUR), siedziby spółki na Malcie oraz dyrektora i sekretarza spółki, którzy będą zajmować się jej doglądaniem. Decydując się na ten wariant, jesteśmy co prawda ograniczeni w stosunku co do publicznego oferowania udziałów inwestorom zewnętrznym, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby w tym celu wykorzystać inne formy finansowania zewnętrznego – takie jak chociażby ICO, o którym mowa będzie w następnym artykule.

b) Public Limited Company (Plc.)

Publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to struktura, której w myśl polskiego Kodeksu Spółek Handlowych jest zdecydowanie bliżej do spółki akcyjnej. Jej główną zaletą w stosunku do wariantu a) jest możliwość oferty publicznej udziałów (IPO). Niestety, wiąże się to ze znacznie większym kosztem. O ile opłata rejestracyjna nie różni się w przypadku obu typów podmiotów, o tyle minimalny kapitał zakładowy wynosi 46,600 EUR (z czego przy rejestracji wpłacić trzeba aż 25%!). Jest to więc wybór dla ludzi, którzy zdecydowanie wiedzą, co chcą osiągnąć osiedlając biznes na Malcie.

Pomimo widocznych różnic na korzyść spółki prywatnej, nie należy od razu wykreślać ze swojego planu spółki publicznej. Wszystko zależy od tego, co będziemy chcieli za pomocą naszego podmiotu zrealizować: jeśli projekt ma się opierać o brak finansowania zewnętrznego lub takowe w formie ICO – wariant a) jest zdecydowanie lepszą opcją. Wariant b) natomiast znajdzie swoje zastosowanie głównie przy projektach opartych na STO – decyzja należy do pomysłodawców projektu. O ICO, STO oraz zagadnieniach licencyjnych dowiemy się w najbliższych tygodniach, w następnych częściach cyklu.

TAXO - spółka na malcieNasze biuro rachunkowe zajmuje się nie tylko rejestracją spółek za granicą – jednym z naszych głównych celów jest wsparcie rozliczenia podatkowego traderów i minerów. Specjalnie dla czytelników portalu Bitcoin.pl, mamy przygotowaną zniżkę -10% na rozliczenie krypto – niezależnie od ilości dokonanych transakcji!

Wystarczy skontaktować się z nami (mamy wiele form kontaktu) i podać kod „bitcoinpl” jednemu z naszych specjalistów.

Autor: Hubert Matecki, Biuro rachunkowe TAXO

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion