za
malta blockchain summit

Dlaczego Malta zyskała miano Blockchain Island? Podsumowanie Malta Blockchain Summit.

2018-11-05
Wiadomości
1,5% dla maluszka

Konferencja Malta Blockchain Summit, która odbyła się w dniach 1-2 listopada, była pod pod wieloma względami wyjątkowym wydarzeniem. Zamiast zapowiadanych 5000 uczestników, pojawiło się aż 8500 osób zaangażowanych w obszar blockchaina i kryptowalut. Na malowniczą wyspę na morzu śródziemnym przybyło kilkaset zespołów z całego świata, które podzieliły się swoimi pomysłami z międzynarodową społecznością.

 

Konferencja Malta Blockchain Summit, która odbyła się w dniach 1-2 listopada, była pod pod wieloma względami wyjątkowym wydarzeniem. Zamiast zapowiadanych 5000 uczestników, pojawiło się aż 8500 osób zaangażowanych w obszar blockchaina i kryptowalut. Na malowniczą wyspę na morzu śródziemnym przybyło kilkaset zespołów z całego świata, które podzieliły się swoimi pomysłami z międzynarodową społecznością.

 

Wydarzenie było podzielone na 4 części: Regulacje, Marketing i Inwestycje, Technologia oraz Ekonomia Tokenów i Kryptowaluty. Z uwagi na dużą liczbę uczestników, oprócz hotelu Intercontinental, w którym odbywała się konferencja, goście skorzystali również w okolicznych hoteli w mieście St. Julian – Radisson Blu i Westin Dragonara.

 

Termin rozpoczęcia konferencji nie był przypadkowy. 1 listopada na Malcie weszły w życie 3 ustawy, istotne dla całej branży: The Malta Digital Innovation Authority Act, Innovative Technology Arrangements and Services Act oraz Virtual Financial Assets Act. Co prawda, wcześniej zostały one już wstępnie zatwierdzone przez maltański Parlament, natomiast teraz zaczęły obowiązywać w pełni oficjalnie. Dokumenty były wynikiem wielomiesięcznych działań i konsultacji MFSA (Malta Financial Services Authority) ze specjalistami z obszaru blockchaina. W tworzeniu nowych przepisów zostały uwzględnione projekty ICO, giełdy kryptowalut, firmy technologiczne i dostawcy powiązanych usług.

 

Malta – Blockchain Island

 

Dzięki wprowadzanym regulacjom, Malta chce uplasować się na pozycji lidera branży blockchain. Już w tej chwili, poprzez swoją otwartość na nowy rynek, zyskała miano “Blockchain Island”. Stała się jedną z najczęściej wybieranych jurysdykcji przez przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją działalność, bez obaw o potencjalnie niekorzystne przepisy, które mogą się pojawić na innych, nieuregulowanych dotychczas rynkach. Wprowadzane zmiany otrzymały aprobatę od samego premiera Malty, Josepha Muscata, co jest doskonałym potwierdzeniem przychylnego podejścia tamtejszego rządu.

 

Malta Blockchain Summit zaczął się właściwie już 31 października, czyli dzień przed oficjalnym startem. W tym dniu rozpoczął się 2-dniowy Hackathon, podczas którego ponad 200 programistów pracowało nad rozwiązaniem najbardziej palących problemów technologii blockchain. Wieczorem, w hotelu Intercontinental, odbyła się uroczysta kolacja oraz wieczór networkingowy, który umilił dobrze zaopatrzony drink bar.

 

W czwartek, 1 listopada, już od rana panowała atmosfera biznesu. Najbardziej wyczekiwanym prelegentem pierwszej części, skupionej na regulacjach był oczywiście premier Malty, Joseph Muscat, który swoim wystąpieniem oficjalnie rozpoczął konferencję. Wypowiedział się nie tylko na temat regulacji obszaru kryptowalut, ale wyraził również pozytywną opinię na temat możliwości jakie stwarza zastosowanie sztucznej inteligencji.

“Powinniśmy robić rzeczy we właściwy sposób, używając klarownych zasad.”

 

Malta Blockchain Summit 2

 

Konferencja odbyła się w atmosferze merytorycznych dyskusji, ciekawych wykładów i prezentacji projektów z wielu dziedzin blockchaina. Jednym z najbardziej wyczekiwanych prelegentów był John McAfee, który otworzył część wydarzenia skupioną na temacie Marketingu i Inwestycji. Powiedział on wówczas:

“Po raz pierwszy w historii ludzkości, mamy klucz, dzięki któremu możemy uzyskać pełną kontrolę nad tym, na co zasługujemy.”

Przedsiębiorca-celebryta, uczestniczył również w debacie na temat ciemnej strony blockchaina.

 

Jak się okazało, publiczność wyłoniła na konferencji zupełnie nowego celebrytę. Sophia, robot-prelegent, cieszyła się zainteresowaniem nie mniejszym niż ekscentryczny biznesmen. Oczywiście, wypowiedziała się ona na temat technologii:

“Tym, co ekscytuje mnie najbardziej jest możliwość połączenia wielu zdecentralizowanych projektów w zdecentralizowanej sieci, tworząc zdecentralizowaną sieć – ekosystem ekosystemów.”

Publiczność ochoczo robiła sobie zdjęcia z posiadaczką sztucznej inteligencji, która może zawstydzić najtęższe umysły. Za projekt odpowiedzialny jest zespół SingularityNET, który tworzy globalną sieć, umożliwiającą tworzenie, udostępnianie i monetyzację swojej technologii AI.

 

Malta Blockchain Summit 3

 

 Polskie projekty na Malta Blockchain Summit

 

Co ważne, na Malta Blockchain Summit pojawiło się wielu przedstawicieli polskiej sceny blockchain. Były to naprawdę solidne projekty, które mają szansę zaistnieć na globalną skalę. Kilka z nich podzieliło się z nami swoim komentarzem.

 

Nowe zmiany na Malcie są związane w głównej mierze z regulacją przepisów prawa. Właśnie dlatego, poprosiliśmy o zabranie głosu właściciela Kancelarii Adwokackiej, Mateusza Karę, którego klienci są zainteresowani działaniem w tej sprzyjającej biznesowi jurysdykcji.

 

“Na event Malta Blockchain Summit pojechałem nie tylko jako entuzjasta tej technologii, ale przede wszystkim prawnik. Otoczenie prawne projektów działających w oparciu o blockchain nie jest w Polsce jasno zdefiniowane, przez co ich obsługa wymaga ode mnie pełnego zaangażowania oraz śledzenia nowych ruchów na polu wprowadzania regulacji i przepisów.

Data konferencji na Malcie wiązała się z wejściem w życie nowych ustaw, a jednym z prelegentów był premier Joseph Muscat. Udało mi się także spotkać i porozmawiać z maltańskimi legislatorami, którzy wykazali ogromną chęć pomocy i dzielenia się know-how z zagranicznymi prawnikami. To bardzo cenne kontakty, które przy odpowiednim wykorzystaniu na pewno pomogą w tworzeniu polskich regulacji z naszym ustawodawcą. Po konferencji jestem naładowany bardzo pozytywną energią i wierzę, że nawiązane relacje oraz zdobyta wiedza zaprocentują w mojej codziennej pracy.”

 

Wśród polskich projektów był m.in. projekt GamerHash, który daje użytkownikom możliwość zarabiania na mocy obliczeniowej prywatnych komputerów. Po roku działania, na platformie zarejestrowanych jest ponad 300 000 użytkowników, a twórcy zapowiadają już nową, lepszą wersję serwisu i wejście na kolejne rynki.

 

GamerHash

 

Jednym z uczestników konkursu dla ICO była polska giełda kryptowalut dedykowana dla ICO – Kanga Exchange. Twórcy postanowili wyróżnić się z tłumu i zamiast sztampowej prezentacji, przedstawili publiczności scenkę, w której omówili problemy branży i podzielili się swoim rozwiązaniem.

 

Nieodłącznym elementem sukcesu każdej firmy jest marketing. Maciej Witak z Signature Social Media, agencji zajmującej się marketingiem ICO, ocenił to wydarzenie pozytywnie, z drobnymi zastrzeżeniami.

 

“Na plus oceniam skalę eventu, jak i większość paneli, które trzymały poziom. Ludzie byli również pozytywni – po prostu sympatyczni i kompetentni, nikt nikomu nie wciskal kitu, ani nie robił z siebie Jezusa Blockchaina 🙂 Na minus – niedociągnięcia organizacyjne, tj. opóźnienia w ico pitch i crypto cruise.”

 

Na miejscu byli również przestawiciele firmy Bitcan – platformy Bitcoin, umożliwiającej sprzedaż i zakup Bitcoina w sprawny i bezpieczny sposób.

 

“Jedną z największych korzyści z uczestnictwa w konferencji była możliwość zdobycia nowych, międzynarodowych kontaktów. Duże znaczenie miały również informacje, dotyczące nowych regulacji, które dla firm z branży finansowej są szczególnie istotne. Jako pierwsi na rynku wprowadziliśmy zabezpieczenie w postaci funduszu gwarancyjnego dla naszych klientów. Znajomość aktualnych przepisów jest jedną z kluczowych kompetencji w firmie z obszaru finansów.”

 

Deweloperzy to szczególnie ważna grupa w branży blockchain i kryptowalut. To od nich zaczęło się wszystko w tym obszarze i wciąż wyznaczją kierunek, w którym zmierza branża. Jednym z przedstawicieli tego fachu na Malta Blockchain Summit był Michał Zieliński z Craftchain, software house’u działającego w obszarze blockchaina. Również wypowiedział się na temat tego wydarzenia.

 

“Przede wszystkim, konferencja była naprawdę duża i dobrze zorganizowana. Zdarzyły się małe błędy, np. problemy z klimatyzacją, zmiana agendy ICO pitchów, wygrana start-upu, który nie był start-upem oraz nieodpowiednie umiejscowienie naszego stanowiska. Dalej jednak uważamy, że organizatorzy zrobili świetną robotę. Najbardziej pozytywnym zaskoczeniem była Polska społeczność, która przez te kilka dni naprawdę zachowywała się jak prawdziwa rodzina. Przykładowo – nasi koledzy z Polski przyprowadzali do nas na stanowisko osoby, które mogły być naszymi potencjalnymi klientami i rekomendowali im nasze usługi.”

 

Wśród przedstawicieli polskich firm branży blockchain i kryptowalut, byli również m.in.: Coinpaprika, Nebula Network, Blockchain Alliance, Wicked Crypto, EasyMine, 2ocean, Bitbay, Geon, Asset Well, Crypto@Cracow, Buddy, CoinDeal oraz CryptoProfit. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za merytoryczne dyskusje i wspólnie spędzony czas na Malcie.

 

Malta Blockchain Summit 4

Zmiany wprowadzone na Malcie dają niewątpliwie powody do świętowania dla całej branży. Właśnie dlatego, w ramach zwieńczenia konferencji, odbyła się impreza dla wszystkich uczestników. W klubie należącym do hotelu Westin, panowała szampańska atmosfera. Była to nie tylkookazja do tańców, ale również doskonały moment na networking w międzynarodowej społeczności. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności