za

SkyRocket Lekcja #2: Stop Loss kroczący

robinhood aplikacja rejestracja

Dzisiaj omówimy narzędzie, na którego brak na giełdach najczęściej narzekają traderzy – Stop Loss kroczący. Dodatkowo wspomnimy o bardzo istotnej funkcji, którą dokładnie opiszemy w następnej lekcji.

Stop Loss kroczący to narzędzie dające możliwość znacznie bardziej kompleksowego zadbania o bezpieczeństwo naszego kapitału, równocześnie pozwalając na osiągnięcie większych zysków. Ten typ zlecenia startuje od momentu ustawienia i posuwa się wraz ze wzrostem lub spadkiem kursu.

Na platformie posiadamy dwa rodzaje Stop Loss’a kroczącego (Trailing SL). Pierwszy służy do sprzedaży a drugi do kupna.

Poniżej przedstawimy jak działają.

Przykład 1.

Chcąc ograniczyć ewentualne straty gdy podejrzewamy, że kurs może się osunąć, powinniśmy ustawić Stop Loss (SL). Zobaczmy co zyskujemy mając do dyspozycji wersję kroczącą SL np. na parze walutowej BTCUSD.

Cena aktualna BTC: 7000$
Ustawiamy stop loss 1,5% poniżej aktualnego kursu.
Sytuacja wygląda następująco: Kurs podchodzi do 7250$ i następnie spada do 6400$.
Porównajmy efekty:

  • Cena sprzedaży ze zwykłym SL: 6895$
  • Cena sprzedaży z SL kroczącym: 7141,25$
  • Różnica 246,75$

SL kroczący jest bardzo prosty w obsłudze:

W panelu Market wybieramy opcję Trailing SL. Następnie po stronie Sell/Sprzedaj (po prawej) wypełniamy pole Aktywacja wpisując procent od aktualnego kursu, po którego przekroczeniu nastąpi aktywacja zlecenia. W naszym przypadku było to 1,5%. W drugim polu z opisem Limit wpisujemy wyrażony w procentach maksymalny akceptowalny spadek, przy którym nastąpi sprzedaż. Dla przykładu 3%. Pozostaje nam już tylko podać ilość cyfrowych monet, które chcemy wystawić.

Przy tej wersje Stop Loss’a możemy dodatkowo zyskać jeżeli kurs wzrośnie. Nie oferuje tego standardowy SL.

Teraz przedstawimy co daje ta funkcja, gdy zamierzamy zakupić kryptowaluty. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na określoną cyfrową monetę i chcemy ją zakupić po aktualnej cenie to skorzystamy ze zlecenia typu Market. Jednak użycie Zakupu Kroczącego (Trailing SL) w przypadku spadku kursu, pozwoli nam dokonać zakupu w lepszej cenie od aktualnej.

Przykład 2

W poprzednim przykładzie BTCUSD sprzedaliśmy bitcoiny na poziomie 7141,25$.

Chcemy więc dokupić BTC taniej. Jeśli kurs znowu wyniesie 7000$, możemy to zrobić natychmiast przy pomocy zlecenia typu Market w tej cenie lub ustawić Zakup Kroczący, który spowoduje zakup BTC po odbiciu ceny w górę np o 0,5%. Ryzykujemy wtedy kupno drożej o 35$, ale też możemy sporo zyskać jeżeli cena nie pójdzie od razu do góry tylko najpierw spadnie.

Pamiętamy z Przykładu 1, że cena spadła do 6500$, czyli gdyby był to gwałtowny spadek moglibyśmy wówczas kupić BTC za 6532,50$. Musimy wziąć pod uwagę, że cena rzadko spada tak gwałtownie nie odbijając się na różnych interwałach o więcej niż o 0,5%.

Pomocne będzie tu przestawienia tego Stop Loss’a kursorem na wykresie, gdyż ordery składane przez SkyRocket są na nim widoczne.

Teraz ustawiamy zlecenie zakupu kroczącego.

W panelu Market naciskamy Trailing SL. Następnie po stronie Buy/Kup (po lewej) wypełniamy pole Aktywacja wpisując procent po wzroście, po którym nastąpi zakup (w naszym przypadku to 0,5%). W drugim polu z opisem Limit wpisujemy ilość procentów, do których kupno ma nastąpić. Dla przykładu wpisaliśmy 1,5%. Pozostaje nam już tylko podać ile cyfrowych monet chcemy kupić.

Pamiętajmy: nie ma ustalonych najlepszych wartości procentowych zalecanych do powielania w narzędziu. Są one zależne od wielu czynników np: para na jakiej gramy, sytuacja na rynku, wolumen i wiele innych. Dlatego warto próbować różnych kombinacji i co jakiś czas je modyfikować.

Na koniec chcemy przedstawić jeszcze jedną przydatną funkcję, która może pozwolić Wam na uzyskanie większych zysków. W świecie krypto zdarzają się przypadki gwałtownego spadku ceny jakiegoś aktywa (nawet o kilkadziesiąt %) oraz szybkiego powrotu do ceny sprzed spadku. Nie będziemy się tu rozwodzić nad możliwymi powodami takich sytuacji, wystarczy sam fakt, że się zdarzają. Trudno przewidzieć na jakim cyfrowym aktywie taka sytuacja się zdarzy. Dlatego w SkyRocket dajemy możliwość wystawienia zlecenia na nawet kilkadziesiąt różnych coinów z tego samego kapitału. Ale to już historia na następną lekcję.

Przetestuj za darmo na skyrocket.trade.

Wystarczy, że wybierzesz opcję “register new account” i podasz swój adres email oraz hasło. Następnie kliknij w link aktywacyjny, który przyjdzie na podanego wcześniej maila i zaloguj się na nowo utworzone konto. Więcej na temat działania i korzystania z platformy dowiesz się z darmowego kursu obsługi SkyRocket dostępnego tutaj: SkyRocket.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności