Polska będzie się zadłużać – decyzja zapadła

Wiadomości

Pamięta ktoś jeszcze słowa polityków z rządu o budżecie bez deficytu? Niestety dziś przechodzi to już do sfery marzeń. Polska […]

Pamięta ktoś jeszcze słowa polityków z rządu o budżecie bez deficytu? Niestety dziś przechodzi to już do sfery marzeń. Polska w wyniku kryzysu jest zmuszona do zadłużania się.

Polska będzie się zadłużać

– Jutro przedstawimy plan, dotyczący zarówno najbliższego tygodnia, jak i zarysujemy nasze propozycje dotyczące kolejnych faz zmiany w obostrzeniach na najbliższych kilka tygodni, mniej więcej do połowy maja – mówił wczoraj premier Mateusz Morawiecki.

Dodał te, że zadłużenie naszego kraju wzrośnie.

– Będziemy zwiększać dług publiczny, ponieważ budżet państwa, dług publiczny są głównym mechanizmem stymulowania gospodarki, są głównym impulsem fiskalnym, impulsem finansowym – stwierdził.

Tarcze antykryzysowe

Zadłużanie jest teraz niejako wymogiem wyjścia z kryzysu – tak twierdzi obóz rządzący. Warto zauważyć, że ogłoszono już tarczę antykryzysową wartą 100 mld zł subwencji (w tym 60 mld zł środków bezzwrotnych) wsparcia dla ponad 670 tys. przedsiębiorstw. Do tego na początku kwietnia weszła w życie inna tarcza antykryzysowa o wartości ok. 212 mld zł. Władza pracuje nad jej uzupełnieniami. Wśród pomysłów jest też m.in. całkowite zwolnienie transakcji kryptowalutowych z podatku PCC.

Cały świat idzie tą drogą?

Dziś większość świata zwiększa zadłużenie, by wyjść z kryzysu. Same USA wprowadzają w życie programy pomocowe warte 2 bln USD.

Czy jednak to rozwiąże problem? Część ekspertów, np. słynny Trader 21, podkreśla, że lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie sprawy wolnemu rynkowi, tj. pozwolenie części mniej rentownych firm upaść, a rynkowi przejść niejako okres czyśćca. Po czymś takim mielibyśmy szanse na odbudowanie gospodarki na zdrowych fundamentach.

Opisana powyżej wizje jest jednak nierealna. A to z prostej przyczyny: brakuje dziś polityków, którzy obiecaliby wyborcom „krew, pot i łzy”. W zamian za to otrzymamy zapewne programy socjalne.

 Każda epidemia, pandemia, czy też wojna po jej zakończeniu tworzy szczególne warunki. Jest to oczywiście  okupione wysoką ceną, ale niejako zrównuje szanse państw np. w rozwoju, wyścigu gospodarczym, tworzy przestrzeń do głębokich refleksji i umożliwia uporządkowanie państwa na nowo, w wielu obszarach – twierdzi Robert Anacki, wiceszef Porozumienia, współtworzący też blockchainowy startup Tecra. – Także można przyjąć, że w tej ogromnej tragedii, która trwa i będzie miała reperkusje na wiele lat, a nawet dekad Polska może nieco skrócić dystans do tych gospodarek , które goniliśmy od lat.

Jakie ostateczne decyzje będą podejmować politycy? Przekonamy się wkrótce.

Tagi
politycy Polska

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.