Ethereum

Sieć Ethereum ma już więcej węzłów niż Bitcoin

Wzrost liczby walidatorów oczekujących na Etereum 2.0 zwiększył liczbę węzłów Etereum do 11 259. W ten sposób węzły ETH przewyższyły […]

Data publikacji: 1 grudnia 2020

bitbay

Wzrost liczby walidatorów oczekujących na Etereum 2.0 zwiększył liczbę węzłów Etereum do 11 259. W ten sposób węzły ETH przewyższyły liczbę węzłów BTC o ponad 100.

To już drugi raz w tym roku

Stakerzy Eth2 już drugi raz w tym roku spowodowali, że liczba węzłów Ethereum przekroczyła liczbę węzłów Bitcoina. Według Ethernodes.org obecnie istnieje 11 259 aktywnych węzłów ETH, co stanowi około 1% więcej niż 11 136 węzłów Bitcoina. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce na początku września. Całkowita liczba węzłów Ethereum wzrosła o ponad 50% w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W dniu 15 listopada wynosiła jeszcze 8086.

Indeks „Flippening” Blockchain Center śledzi siłę sieci Ethereum w stosunku do sieci Bitcoina. Gwałtowny wzrost liczby węzłów spowodował też wzrost indeksu z 50,5% do 62,4% listopadzie.

źródło: Blockchain-Center.net

Wg indeksu, liczenie węzłów jest trzecią najważniejszą metryką, wg której Ethereum „wyprzedził” Bitcoina. Kolejne dwie to opłaty transakcyjne i liczba transakcji. Jak podaje Etherscan, Ethereum w ciągu ostatnich 24 godzin przetworzyło prawie 1,2 mln transakcji, a Bitcoin zaledwie 300 000.

Ponadto, ETH przetworzyło około 3,6 mln dolarów opłat transakcyjnych w ciągu ostatnich 24 godzin. Bitcoin zdołał przetworzyć zaledwie 1,4 mln dolarów. Flippening Index szacuje, że ETH zanotował 2-letni szczyt siły w stosunku do Bitcoina (67,68%) na początku września. Był on napędzony głównie boomem na zdecentralizowane finanse, który miał miejsce w trzecim kwartale tego roku.

Dziś wystartowała faza 0 Ethereum 2.0

Dziś miał miejsce start Eth2 beacon chain. Zgodnie z Beaconcha.in w kontrakcie depozytowym Ethereum 2.0 znajduje się już prawie 900 tys. tokenów ETH. Powstanie sieci beacon położy fundament pod proof-of-stake i sharding. Algorytm konsensusu PoS będzie znacznie bardziej efektywny oraz skomplikuje przeprowadzenie ataków 51%. Sieć ETH zbliżała się do swoich granic wytrzymałości i była na skraju upadku. W obecnych warunkach Ethereum nie było gotowe na globalną adopcję.

Zaledwie kilka godzin przed uruchomieniem Ethereum 2.0, gorąco powitać ewolucję zdecydowała się giełda Coinbase. Jak informowaliśmy wcześniej, teraz traderzy i hodlerzy oczekujący na aktualizację ETH2, otrzymali potwierdzenie, że giełda umożliwi stakowanie ETH2. Coinbase umożliwi również handel nowymi tokenami.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion