za
Senator Elizabeth Warren

Senator Elizabeth Warren domaga się regulacji rynku kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Senator Elizabeth Warren twierdzi, że brak regulacji na rynkach kryptowalut jest „nie do utrzymania”. W swoim liście do przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary’ego Genslera, napisała, że ​​giełdy kryptowalut powinny być regulowane podobnie jak giełdy papierów wartościowych.

Senator Elizabeth Warren chce regulować rynek kryptowalut

Ponieważ rynki kryptowalut wciąż rosną i rozwijają się, brak regulacji zapewniających podstawową ochronę inwestorów jest nie do utrzymania. SEC reguluje krajowe giełdy papierów wartościowych, a giełdy kryptowalut, które działają w podobny sposób, powinny podlegać podobnym standardom regulacyjnym – twierdzi Warren.

Senator zapytała SEC w swoim liście, czy komisja potrzebuje więcej informacji dot. rynku kryptowalut, by ustalić, czy regulacje są konieczne.

Warren pyta również Genslera w piśmie o to, w jakim stopniu globalna współpraca między krajami jest konieczna do uregulowania rynków kryptowalut w USA. W tym fragmencie skonkretyzowała, że chodzi o to, by “wyeliminować luki w regulacji giełd kryptowalut i zapewnić ochronę inwestorów i konsumentów w Stanach Zjednoczonych”.

Warren wydaje się być też zaniepokojona pojawieniem się zdecentralizowanych giełd kryptowalut.

– Czy cechy zdecentralizowanych giełd kryptowalut gwarantują dodatkową ochronę inwestorów i konsumentów w stosunku do tych potrzebnych, w przypadku scentralizowanych giełd kryptowalut? – zapytała.

Senator Elizabeth Warren

Senator, która nie lubi kryptowalut

Warren to amerykańska prawniczka specjalizująca się w prawie upadłościowym. Od 2013 r. jest senatorem ze stanu Massachusetts z ramienia Partii Demokratycznej. Chciała też reprezentować ugrupowanie w wyborach prezydenckich w 2020 r. Ostatecznie kandydatem partii został Joe Biden.

Świat kryptowalut usłyszał o Warren, gdy ta przesłuchiwała Marka Zuckerberga w sprawie cyfrowej waluty libra (dziś diem). Była bardzo krytyczna względem tego projektu.

Innym razem przyznała, że uważa, że kryptowaluty można z łatwością ukraść i trzeba wzmocnić przepisy regulujące ten rynek.

Jak regulować kryptowaluty?

Czy SEC ureguluje rynek cyfrowych aktywów i czy nowe przepisy będą dobre dla rynku? Gensler uchodzi za zwolennika blockchaina i kryptowalut. Problem w tym, że jako szef SEC – czyli urzędnik – musi realizować politykę państwa. Nie jest więc jasne, czy uda się mu przełożyć swoje poglądy na realia legislacyjne.

Po drugiej stronie barykady stoją zaś kongresman Warren Davidson i senator Cynthia Lummis. Oboje twierdzą, że władze USA nie powinny niszczyć prywatności, jaka jest związana z kryptowalutami.

– Pod koniec roku (…) sekretarz Mnuchin mówił o zakazie dot. prywatnych portfeli – powiedział w czasie konferencji Bitcoin 2021 w Miami Davidson, odpowiadając na pytanie o możliwość nadmiernej regulacji kryptowalut w USA. – To okropne podejście – dodał.

– Próbujemy stworzyć klub innowacji finansowych, abyśmy mogli wykorzystać go do edukowania członków Senatu USA i ich personelu na temat bitcoina, jego zalet i tego, dlaczego jest tak wspaniałym atutem, i czemu może współgrać z dolarem amerykańskimpowiedziała z kolei Lummis. – Może być podstawową siecią na całym świecie i utrzymać dolara jako globalną walutę rezerwową, ale nadal pozwalać ludziom na dokonywanie transakcji w bardzo wolnościowy sposób – dodała.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności