za
lummis

Jest szansa na to, że senat USA będzie głosował za pomocą blockchaina

2020-05-04
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Kongres Stanów Zjednoczonych rozważa opracowanie systemu opartego na blockchainie, który umożliwi zdalne głosowanie w Senacie.

Senat a blockchain

Warto dodać, że tego typu głosowanie miałoby się odbywać nie na stałe, ale w okresie pandemii koronawirusa lub potem innych tego typu zdarzeń. Media dodają, że model zostałby uzupełniony aplikacjami do szyfrowania end-to-end lub E2EE, aby ułatwić samo głosowanie.

senat blockchainPomysł pochodzi od Stałego Podkomitetu ds. Dochodzeń i ma pomóc w zachowaniu procesu “ciągłości operacji Senatu i głosowania na odległość w czasach kryzysu”.

W dokumencie, który stworzył podkomitet stwierdza się, że dwie izby Kongresu zawsze „osobiście spotykały się w celu prowadzenia swojej działalności, w tym przeprowadzania przesłuchań komitetów, prowadzenia obrad i przeprowadzania głosowań”, podkreślając, że „żadna izba nie ma planów awaryjnych umożliwiających zdalne funkcjonowanie”.

Dodano, że ​​poprzez zaszyfrowaną rozproszoną księgę „blockchain może zarówno bezpiecznie przekazywać głosy, jak i weryfikować poprawność głosowania”. Wspomniane cechy – zdaniem ekspertów – świadczą o skuteczności systemów do głosowania opartych na blockchainie.

„Blockchain może zapewnić bezpieczne i przejrzyste środowisko dla [takich, wyborczych] transakcji oraz [umożliwić] elektroniczny zapis wszystkich głosów bez żadnych manipulacji. Zmniejsza to także ryzyko związane z błędnymi wynikami głosowania”

– dodano w dokumencie.

Kongres zauważa również, że podobne systemy są już wdrażane w kontekście głosowania na całym świecie. Powołano się tu na wybory parlamentarne w Estonii w 2019 r., w których 44 proc. głosów oddano online.

Senat jest zaniepokojony lukami w zabezpieczeniach

Raport wskazuje jednak też na pewne obawy związane z atakiem 51 proc., który teoretycznie jest możliwy w przypadku blockchaina. Dodano, że „każdy zdalny system głosowania oparty na blockchainie musiałby być odpowiednio skonfigurowany, aby wyeliminować zagrożenie atakiem 51 proc.”.

Senat wyraża również obawy związane z „możliwymi lukami wynikającymi z wad kryptograficznych i błędów oprogramowania”.

Notatka ta pojawia się jednak w ważnym momencie. W USA trwa dyskusja dot. skuteczności rozwiązań opartych na blockchainie w zakresie wyzwań związanych z zarządzaniem kryzysem wynikającym z pandemii COVID-19.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności