za
emusic

Alibaba pomoże muzykom chronić ich prawa autorskie. Wszystko dzięki blockchainowi

2020-04-30
Blockchain
Binance Launchpool

Alibaba opatentował oparty na blockchainie sposób sprawdzania oryginalności utworów muzycznych. To ważny krok w walce z plagiatami.

Alibaba chce wesprzeć muzyków

alibabaJeśli pomysł giganta z rynku handlu elektronicznego zakończy się sukcesem, rozwiąże to jeden z głównych problemów branży nagraniowej. Chodzi przecież o ochronę praw autorskich do utworów muzycznych.

Jak ma to działać? Węzeł w łańcuchu ma dokonywać „analizy oryginalności” ścieżki muzycznej. W procesie chodzi o to, aby ocenić, jak podobna jest dana melodia, tempo i inne elementy piosenki, takie jak np. tekst, do tych z innych kompozycji.

Dane te będą publikowane na blockchainie i podsumowane w specjalnym raporcie generowanym po weryfikacji. Ten ostatni ma zawierać wskaźnik podobieństw. Ostatecznie proces ma kończyć się wydawaniem rekomendacji dotyczącej oryginalności danych ścieżek, a tym samym utworu.

Alibaba twierdzi, że ta metoda sprawdzania piosenek może pomóc w zabezpieczaniu praw autorskich.

„Obecnie wciąż nie ma platformy, której można by użyć do analizy podobieństw utworów muzycznych w celu zidentyfikowania plagiatów lub imitacji”

– zauważa Alibaba.

Firma dodała, że ​​analiza oryginalności oparta na blockchainie może „złagodzić” cały problem. Poniekąd pomysł “uniwersalizuje” rozwiązanie, ponieważ biblioteki muzyczne z całego świata mogą działać jako rozproszone węzły.

Problem plagiatów w historii muzyki

Problem plagiatów utworów muzycznych jest o wiele większy i ma o wiele dłuższe, przykre tradycje, niż z pozoru może się to wydawać.

Jednym z najsłynniejszych utworów w historii muzyki, który ponoć jest plagiatem jest słynne “Stairway to Heaven” Led Zeppelin. O co chodzi? Tu macie oryginał:

A tu utwór “Spirit” grupy Taurus:

W 2015 roku Michael Skidmore, opiekun praw majątkowych zmarłego w 1997 roku gitarzysty zespołu Spirit, Randy’ego Californii, wniósł słynny pozew w sprawie dokonania przez Led Zeppelin plagiatu. Według oskarżyciela piosenka „Stairway to Heaven” ma zawierać riff skopiowany z „Taurus”. Powyższe możecie ocenić sami.

W każdym razie jest to realne, bowiem Led Zeppelin zaczęli nagrywać słynną balladę w grudniu 1970 roku. Pod koniec lat 60. oba zespoły występowały w czasie jednego występu, gdzie teoretycznie Zeppelini mogli usłyszeć motyw z “Taurus”. W dobie blockchaina sprawę dałoby się szybko wyjaśnić…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności