za
litecoin smart kontrakty

Mimble Wimble integrowane z Litecoinem: ruszyła platforma testowa

Konferencja Kryptoraport

David Burkett, programista Litecoina i Grin ++, opublikował kwietniową aktualizację dot. postępów w kwestii integracji Litecoina z technologią Mimble Wimble (MW). Dodaje, że zbudowano już platformę testową i rozpoczęto integrację kodu.

Mimble Wimble zrewolucjonizuje świat kryptowalut?

David Burkett opracował już, jak przyznaje, funkcjonalne środowisko testowe i zaczął integrację Mimble Wimble z bazą kodową Litecoina. Według raportu z 1 maja z forum Litecointalk, projekt wprowadza ważne ulepszenia dot. prywatności.  Burkett twierdzi, że MW będzie działało ma bazie sieci testowej Litecoina do końca lata. Dodaje, że przed nim „dużo więcej testów”.

Mimble wimbleProtokół Mimble Wimble powstał dość dawno, bo w sierpniu 2016 roku. Wszystko rozpoczęło się od tego, gdy użytkownik o pseudonimie „majorplayer”, na kanale IRC opisał Mimble Wimble jako prywatne i skalowalne uaktualnienie dla Bitcoina. Zauważyła to grupa programistów, którzy głębiej zainteresowali się projektem. Wśród nich był m.in. Andrew Poelstra z BlockStream, który w 2017 roku przygotował pełną dokumentację dla nowego protokołu. Początkowo miał być to sidechain Bitcoina. Ograniczenia BTC, skłoniły jednak programistów do stworzenia własnej kryptowaluty – Grin.

Programiści skupieni wokół Grin starają się pozostać wierni założeniom ruchu Cypherpunk, propagującego stosowanie kryptografii jako drogi do zmian społecznych i politycznych. Projekt został w całości sfinansowany przez społeczność. Twórcy nie prowadzili ICO, ani żadnej innej tego typu zbiórki. Nie stosowano tu również pre-miningu. Główny developer – Igno Peverell podchodzi do rozwoju projektu bardzo ideologicznie. Kryptowaluta została udostępniona publicznie 15 stycznia 2019. Miało to miejsce ok. 2 tygodnie po uruchomieniu konkurencyjnej implementacji Mimble Wimble o nazwie Beam.

Grin i Beam

Z MW korzystają dziś jednak głównie dwie kryptowaluty – Beam i Grin. Bardziej znany jest ten drugi.

Grin to privacy coin. Na stronie projektu czytamy:

„Elektroniczne transakcje dla wszystkich. Bez cenzury i ograniczeń. Grin upoważnia każdego do dokonywania transakcji lub oszczędzania za pomocą nowoczesnych pieniędzy bez obawy o zewnętrzną kontrolę lub ucisk ze strony regulatorów. Grin został zaprojektowany na najbliższe dziesięciolecia, a nie tylko „na jutro”. Grin jest dostępny dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, kulturę, umiejętności czy dostęp. Kryptowaluta rozwijana jest przy użyciu technologii znanej jako Mimble Wimble.”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności