Bitcoin

Krypto-spółka w 5 krokach. Krok 3: STO

W poprzednich artykułach z naszego krypto-cyklu poruszyliśmy temat rejestracji podmiotu oraz przeprowadzenia Virtual Financial Asset Offering – czyli klasycznego ICO […]

Data publikacji: 2 marca 2019

bitbay

W poprzednich artykułach z naszego krypto-cyklu poruszyliśmy temat rejestracji podmiotu oraz przeprowadzenia Virtual Financial Asset Offering – czyli klasycznego ICO w rozumieniu maltańskiej ustawy. W tym artykule zajmiemy się jego młodszym bratem, który nie schodzi z ust branży krypto w ostatnich miesiącach – STO.

Jeśli zdecydowaliśmy się na utworzenie publicznej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, otwiera to przed nami możliwość stworzenia własnego Security Token Offeringu – czyli w dużym uproszczeniu sprzedaży udziałów we własnej spółce, zakodowanych na tokenach. W przypadku STO początkowa faza projektu będzie wyglądała bardzo podobnie, jak w przypadku VFAO – czyli trzeba sporządzić whitepaper, w którym opisywać będziemy wszelkie detale dotyczące naszych zamiarów. Różnicą jest rozdzielenie typów STO na publiczny i prywatny. Wybór ten ma bardzo duże znaczenie dla poniesionych kosztów.

taxo

STO prywatne

STO prywatne to w skrócie oferta udziałów skierowana do zamkniętej, określonej grupy inwestorów. Przeprowadzić je można zarówno w spółce publicznej, jak i prywatnej (przy czym pamiętać trzeba, że spółka prywatna posiada ograniczenie liczby udziałowców w liczbie maksymalnie 50). Oferta może być skierowana zgodnie z prawem europejskim (Dyrektywa 2011/61/EU) do maksymalnie 150 inwestorów. Trzeba uzyskać na nią pozwolenie w odpowiedniej dla miejsca jej powstania jurysdykcji (czyli w naszym przypadku na Malcie), a następnie poinformować MFSA o krajach, do których również będzie ona kierowana. Jest to dobre rozwiązanie, aby stokenizować swoje aktywa, bez konieczności wydawania dużej sumy pieniędzy. Minusem jest konieczność znalezienia inwestorów przed rozpoczęciem emisji – co z reguły oznacza dużą ilość poświęconego czasu przez osoby zarządzające projektem. Nadmienić tu należy, że na tokenach zakodować można nie tylko udziały w spółce, ale także obligacje, sposób pobierania wynagrodzenia z tytułu posiadania. Wszystko możliwe jest za pomocą tzw. „smart contractów”, na temat których warto przeczytać osobny artykuł.

STO Publiczne

STO publiczne jest w najprostszym rozumieniu, faktyczną ofertą publiczną skierowaną do inwestorów zewnętrznych opartą na technologii blockchain. Pomimo zastosowania tokenów, proces jego przebiegu zdecydowanie bardziej przypomina klasyczne giełdowe IPO – i tyle też kosztuje. Po stworzeniu whitepaper’u i zgłoszeniu się z naszym STO do VFA Agenta, Financial Instrument Test określa, czy nasz token zakwalifikowany będzie jako security token. Jeśli tak się stanie, automatycznie nabywa on klasyfikację instrumentu finansowego w rozumieniu prawa maltańskiego i co za tym idzie, proces jego emisji nie jest regulowany przez tzw. ‘ustawy kryptowalutowe’, a przez prawo dotyczące klasycznych instrumentów finansowych. To wymaga od nas stworzenia prospektu emisyjnego z prawdziwego zdarzenia, a także emisji przez kontrolowany urząd posiadający licencję na obrót papierami wartościowymi – co w przypadku Malty spełnia jedynie oficjalny Malta Stock Exchange. Sam koszt STO będzie się wahał w okolicach 600-700 tys. PLN. Oczywiście, regularnie prace nad popularyzacją STO idą do przodu – w pierwszym kwartale 2019 roku ruszyć ma giełda stworzona we współpracy Malta Stock Exchange z jedną z największych giełd kryptowalutowych na rynku, OKEx, skrojona pod potrzeby emisji instrumentów opartych na rozwiązaniach sieci blockchain. Póki co jednak, polecam tę formę zbiórki kapitału jedynie firmom z bardzo dużym doświadczeniem rynkowym oraz wystarczającym kapitałem. Istnieje jeszcze jedna opcja: nowelizacja europejskiej dyrektywy o prospektach emisji publicznych dopuszcza możliwość tzw. ‘małej emisji publicznej’ bez konieczności sporządzania prospektu emisyjnego. Maksymalna wysokość zbieranych środków zależy wtedy od jurysdykcji, w której chce się taką emisję przeprowadzić – w Polsce jest to jeden milion euro, natomiast w innych jurysdykcjach Europy suma ta sięga aż 5 milionów EUR!

taxo_logo

Nasze biuro rachunkowe zajmuje się nie tylko rejestracją spółek za granicą. Jednym z naszych głównych celów jest wsparcie rozliczenia podatkowego traderów i minerów. Specjalnie dla czytelników portalu Bitcoin.pl, mamy przygotowaną zniżkę -10% na rozliczenie krypto – niezależnie od ilości dokonanych transakcji!

Wystarczy skontaktować się z nami (mamy wiele form kontaktu) i podać kod „bitcoinpl” jednemu z naszych specjalistów.

Autor: Hubert Matecki, Biuro rachunkowe TAXO

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion