za

Czy SEC zatwierdzi ETF-y ETH? Zapytaliśmy eksperta zondacrypto

Od początku roku na rynku działają ETF-y BTC. Możliwe, że już w maju władze USA zezwolą na powstanie funduszy ETH. Czy to jednak pewne? Zapytaliśmy o to Sebastiana Seligę z zondacrypto.

ETF ETH

Zacznijmy od dat. Chodzi o terminy podjęcia ostatecznych decyzji zatwierdzenia ETF-ów ETH:

  • VanEck ETF – 23.05.2024 r.,
  • ARK 21Shares ETF – 24.05.2024 r.,
  • Hashdex Nasdaq ETF – 30.05.2024 r.,
  • Grayscale Trust – 18.06.2024 r.,
  • Invesco Galaxy ETF – 6.07.2024 r.,
  • iShares Trust – 26.07.2024 roku.

Te daty stanowią ważne kamienie milowe w procesie zatwierdzania ETF-ów ETH i mają znaczący wpływ na strategie inwestycyjne oraz ogólne nastawienie rynku do ETH i szerszego ekosystemu kryptowalut

– tłumaczy Seliga.

Perspektywy i implikacje decyzji SEC

Jak kontynuuje w rozmowie z nami ekspert zondacrypto, “SEC (Securities and Exchange Commission) odgrywa kluczową rolę w tym procesie. Fakt, że SEC nie klasyfikuje etheru jako papieru wartościowego, może być interpretowany jako pozytywny znak dla przyszłych ETF-ów opartych na tej kryptowalucie. Taka klasyfikacja rozróżnia ETH od innych projektów kryptowalutowych, które mogą napotkać na trudności regulacyjne”.

Grayscale, jako jedna z czołowych firm inwestycyjnych na rynku kryptowalut, starając się o przekształcenie swojego funduszu powierniczego Ethereum w ETF, może napotkać na opór ze strony SEC. Jednak argument, że SEC może zatwierdzić wniosek Grayscale, aby uniknąć odwołań, jest istotny. Takie odwołania mogą skomplikować dążenia SEC do utrzymania rynku w stabilności i przewidywalności.

Z drugiej strony, niektóre opinie sugerują, że SEC może opóźniać zatwierdzenie ETF-u na ETH, aby zachować swoją reputację i uniknąć postrzeganego ryzyka. Takie ostrożne podejście może wynikać z chęci uniknięcia negatywnych konsekwencji dla rynków finansowych, w szczególności w świetle rosnącej roli kryptowalut

– dodaje.

Problem w tym, że “oczekiwanie na decyzje SEC odnośnie do różnych wniosków ETF na ether tworzy atmosferę niepewności, ale także nadziei. Zatwierdzenie którejkolwiek z tych propozycji mogłoby otworzyć Ethereum na zupełnie nową klasę inwestorów, potencjalnie wpływając na zwiększenie płynności, stabilności cen oraz ogólnej akceptacji ETH jako aktywa inwestycyjnego. Niezależnie od tego, różnorodność dat decyzyjnych i rozpiętość czasowa między poszczególnymi wnioskami podkreśla złożoność procesu regulacyjnego i mnogość strategii podejmowanych przez fundusze starające się o zatwierdzenie”.

Wnioski

Co więc powinni robić inwestorzy? Seliga twierdzi, że po prostu “śledzić rozwój sytuacji, przygotowując się na różne scenariusze”.

Zatwierdzenie ETH ETF przez SEC nie tylko zwiększyłoby legitymację etheru jako aktywa inwestycyjnego, ale także mogłoby służyć jako katalizator dla szerszej akceptacji kryptowalut w tradycyjnych sektorach finansowych

Jednak, jak pokazuje doświadczenie, rezultaty działań regulacyjnych często zaskakują, co podkreśla znaczenie zachowania wyważonej i dobrze uzasadnionej strategii, bez względu na rozwój sytuacji dotyczącej ETF-ów ETH

– podsumowuje.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 207,13 USD2,34%
Ethereum logo
EthereumETH
3132,37 USD1,94%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
577,30 USD0,39%
Solana logo
SolanaSOL
180,52 USD6,69%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3131,28 USD1,95%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD1,90%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,54 USD1,57%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD2,06%