za
Salwador zbuduje szpital dla zwierząt za pieniądze z kryptowalut

Salwador zbuduje szpital dla zwierząt ze środków zainwestowanych w bitcoina

European Halving Party 2024

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele przedstawił plany zainwestowania części zysków o wartości 4 milionów dolarów, które kraj zgromadził ze swoich udziałów w bitcoinach. Jego zamiarem jest inwestycja w budowę nowego szpitala weterynaryjnego w lokalnej stolicy San Salvador.

Salwador wykorzysta swoje zyski z bitcoinów do zbudowania ogromnego szpitala dla zwierząt

Wsparcie dla zwierząt

10 października za pośrednictwem swojego konta na do Twitterze Bukele ujawnił, że państwowe zaufanie do bitcoina w Salwadorze przyniosło obecnie 4 miliony dolarów zysków płynących z adopcji bitcoina w ich kraju.

Prezydent kraju zapowiedział, że część środków zostanie przeznaczona na budowę szpitala weterynaryjnego. Szpital będzie zawierał cztery sale operacyjne, cztery przychodnie ratunkowe, 19 gabinetów i strefę rehabilitacji.

Bukele twierdzi, że placówka będzie w stanie dziennie przeprowadzać aż 64 operacje, reagować na 128 nagłych przypadków i mieć możliwość przyjmowania do prawie 400 ogólnych wizyt. Do podanych wyżej liczb udostępnił w swoim wpisie wygenerowaną komputerowo makietę szpitala jako wizualizację nowego ośrodka medycznego.

Najnowsza informacja spotkała się na Twitterze z różnymi reakcjami. Wielu Salwadorczyków zasugerowało, by inaczej wykorzystać zyski z kryptowalut do rozwoju państwa.

Według przybliżonego tłumaczenia, użytkowniczka Twittera, Norma De Serrano, zasugerowała, że lepiej byłoby, gdyby pieniądze te zostały zainwestowane w poprawę istniejących placówek medycznych w całym kraju. Podkreśliła, że wiele szpitali i jednostek służby zdrowia „trzeba koniecznie ulepszyć”.

Kontrowersje pozostały

Od momentu, gdy Bukele ogłosił, że jego kraj dokona adopcji bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego, reakcje całego świata na ten temat były mocno podzielone.

Wiele kluczowych person, takich jak współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin oraz instytucji, jak przykładowo Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy krytycznie wypowiadały się wobec sposobu, w jaki bitcoin został wdrożony oficjalnie do struktur finansowych kraju.

Prezydentowi zarzuca się m.in. fakt, że bitcoin został odgórnie narzuconą formą rozliczeń  przedsiębiorcom i instytucjom w Salwadorze, co kłóci się z ideą wolności w środowisku kryptowalutowy m oraz, że sposób, w jaki został prawnie wprowadzony w kraju nie są zgodne z konstytucją.

Jednakże jest również spora liczba zwolenników bitcoina, którzy twierdzą, że prezydent jest wizjonerem i przyklaskują temu ruchowi, zakładając, że ostatecznie jego działania będą miały kluczowy wpływ na rozwój BTC. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności