za
salwador

Rok temu prezydent Salwadoru ogłosił projekt ustawy uznającej BTC za środek płatniczy

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rok temu prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, ogłosił projekt ustawy, na mocy której bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym. Ruch ten uczynił to państwo Ameryki Środkowej pierwszym krajem, który podjął taką decyzję.

Ogłoszenie na Bitcoin 2021 Miami

Intencje Bukele, aby uczynić bitcoin prawnym środkiem płatniczym, zostały ogłoszone na konferencji Bitcoin 2021 Miami. Projekt ustawy nabrał jednak mocy prawnej dopiero kilka miesięcy później, w dniu 7 września 2021 roku.

Posunięcie to było pierwszym takim eksperymentem na świecie. Bukele szybko jednak wpadł w ogień krytyki. Niektórzy twierdzili bowiem, że jego pomysł doprowadzi do nasilenia prania brudnych pieniędzy i nielegalnej działalności.

Co było głównym powodem decyzji Salwadoru?

Nayib Bukele twierdził, że uczynienie bitcoina prawnym środkiem płatniczym będzie miało pozytywny wpływ na kraj i Salwadorczyków. Zwłaszcza na 70% społeczeństwa, które nie posiada dostępu do konta w banku. Ruch ten miał też usprawnić przekazy pieniężne z zagranicy, które stanowią sporą część gospodarki tego kraju. Transakcje BTC są bowiem dużo tańsze niż tradycyjne usługi.

Prezydent Bukele twierdził, że korzystanie z BTC pozwoli zaoszczędzić 400 mln dolarów na rocznych prowizjach od przekazów pieniężnych. Nowe prawo wymaga również, aby wszystkie firmy akceptowały kryptowalutę jako formę płatności za towary i usługi.

Przyniesie to integrację finansową, inwestycje, turystykę, innowacje i rozwój gospodarczy dla naszego kraju.

bitcoin obligacje salwador

Plusy i minusy

Salwador co prawda otrzymał dość pozytywny odzew wśród społeczności kryptowalut. Niemniej jednak wielu ekspertów finansowych było sceptycznie nastawionych do tej decyzji. Wskazywali oni głównie na zmienność cyfrowych aktywów oraz brak fizycznego oparcia.

Wkrótce potem rząd udostępnił aplikację Chivo Wallet, a także zachęcał do uczenia ludzi, jak z niej korzystać. Jednak według amerykańskiego Narodowego Biura Badań Ekonomicznych, zaledwie 40% Salwadorczyków (4 na 10), którzy pobrali rządowy portfel nadal z niego korzysta. NBER oszacował ponadto, że 75% respondentów z kontami Chivo Wallet nie pobrałoby go, gdyby rząd nie wpłacał na nowe adresy BTC o wartości 30 USD.

Mimo sceptyzmu, warto wspomnieć, że BTC zapewniło Salwadorowi pewne korzyści. Po pierwsze, znacznie wzrosło zainteresowanie krajem. Do tego dzięki inwestycji w kryptowalutę rząd wybuduje szkoły, szpitale i inne inwestycje infrastrukturalne.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności