za
Salwador podczas spadków kupił kolejne 500 bitcoinów

Adopcja bitcoina w Salwadorze jest na niskim poziomie – podaje NBER

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Tylko 40% Salwadorczyków zainstalowało na swoim smartfonie Chivo Wallet. Według amerykańskiej organizacji non-profit – National Bureau of Economic Research (NBER) – większość obywateli kraju nie zainteresowało się aplikacją, za pomocą której można płacić bitcoinami. Ponadto od września 2021 r. prawie nie pobierano tego portfela.

Adopcja bitcoina w Salwadorze nie postępuje

W zeszłym roku Salwador trafił na pierwsze strony gazet i czołówki portali, kiedy jako pierwszy kraj na świecie uznał bitcoina za oficjalną metodę płatności. Pomimo entuzjazmu towarzyszącego tej wiadomości, inicjatywa nie spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony wszystkich Salwadorczyków. Niektórzy nawet wyszli na ulice, protestując przeciwko decyzji rządu.

Niedawne badanie przeprowadzone przez NBER wykazało, że większość mieszkańców kraju pozostaje raczej negatywnie nastawiona do adopcji bitcoinów. Analiza wykazała, że 68% mieszkańców kraju jest świadomych istnienia Chivo Wallet, ale tylko 40% pobrało go. Co więcej, prawie wszystkie pobrania miały miejsce we wrześniu ubiegłego roku (niedługo po tym, jak Salwador oficjalnie uznał kryptowalutę za prawny środek płatniczy).

NBER oszacował ponadto, że 75% respondentów z kontami Chivo Wallet nie pobrałoby go bez tego, że rząd wpłacał na nowe adresu BTC o wartości 30 USD.

Następnie NBER podało, że przyjęcie bitcoina jako prawnego środka płatniczego mogło mieć pewien pozytywny wpływ na Salwador, ale zasób cyfrowy pozostaje w dużej mierze nieakceptowany przez mieszkańców:

Ogólnie rzecz biorąc, pomimo statusu bitcoina jako prawnego środka płatniczego i dużych zachęt wdrożonych przez rząd, kryptowaluta w dużej mierze nie jest akceptowanym środkiem wymiany w Salwadorze

– dodają eksperci.

adopcja bitcoina w salwadorze

Korzyści dla Salwadoru

Mimo powyższego, warto wspomnieć, że BTC zapewniło krajowi pewne korzyści.

Po pierwsze, znacznie wzrosło zainteresowanie krajem. Do tego dzięki inwestycji w kryptowalutę rząd wybuduje szkoły i planuje kolejne inwestycje infrastrukturalne.

Na początku tego roku minister turystyki Salwadoru – Morena Valdez – zauważyła, że napływ turystów do kraju wzrósł o ponad 30% od czasu uznania BTC za środek płatniczy.

Wdrożenie bitcoina przyniosło korzyści sektorowi. Więcej turystów i inwestorów przyjechało [do Salwadoru], aby zobaczyć, jak działa kryptowaluta. Przeprowadziliśmy ankietę, aby sprawdzić aktywność przed i po [przegłosowaniu ustawy o bitcoinie]. Sektor turystyki wzrósł w listopadzie i grudniu o ponad 30%. Oczekiwania ożywienia w tym sektorze zostały wręcz przekroczone, ponieważ przewidywano napływ 1,1 miliona turystów (…) – mówiła.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności