za
Dokładnie rok temu Salwador uznał bitcoina na prawny środek płatniczy. Czy eksperyment z BTC można uznać za udany?

Dokładnie rok temu Salwador uznał bitcoina za prawny środek płatniczy. Czy eksperyment z BTC można uznać za udany?

European Halving Party 2024

Dziś, 7 września 2022 r., przypada pierwsza rocznica uznania BTC za prawny środek płatniczy przez Salwador. Mimo, że pierwsza kryptowaluta od tego czasu straciła ponad 60% swojej wartości, to nie oznacza, że ​​historyczny eksperyment w tym kraju się nie powiódł.

Rocznica adopcji BTC przez Salwador

Równo rok temu Salwador stał się pierwszym państwem na świecie, który przyjął bitcoina (BTC) jako prawny środek płatniczy. Prezydent kraju – Nayib Bukele – który opowiadał się za uznaniem BTC jako prawnej formy rozliczeniowej w zeszłym roku, deklarował, że ten ruch przyniesie korzyści dla 70% lokalnej populacji, która nie miała dostępu do usług bankowych.

Rząd Salwadoru zachwalał również bitcoina jako narzędzie do przyciągania inwestycji zagranicznych, tworzenia nowych miejsc pracy i zmniejszania zależności od dolara amerykańskiego w gospodarce kraju. Oczywiście, w tym momencie można by kwestionować aktualne rzeczywiste korzyści z adopcji bitcoina w Salwadorze, ponieważ aktywo to straciło około 60% swojej wartości od tego czasu.

Cofnijmy się pamięcią równo 365 dni wstecz, gdy cena BTC była notowana na poziomie około 46 000 USD. Dzień przed tą historyczną datą, 6 września 2021 r., rząd Salwadoru dokonał pierwszego zakupu tej kryptowaluty, nabywając 200 BTC o łącznej wartości 10,36 mln USD, czyli po średniej cenie 51 800 USD. Powyższe liczby stanowią spory kontrast w porównaniu z obecnymi cenami BTC, którego kurs wczoraj spadł poniżej poziomu 19 tys. USD. W momencie pisania tego artykułu, aktualna cena największej kryptowaluty wynosi 18 858 USD. Oznacza to spadek o 60% w ciągu ostatniego roku.

Jak możemy się dowiedzieć ze specjalnego narzędzia do śledzenia portfela Nayiba Bukele, Salwador na dany moment nie zarządza obecnie wszystkimi 10 partiami zakupionych bitcoinów, które rząd nabył od czasu przyjęcia BTC jako prawnego środka płatniczego. Kraj ten kupił do tej pory łącznie 2381 BTC. Ze względu na obecnie panującą bessę, oznacza to stratę na poziomie 62 mln USD dla Salwadoru.

Minister finansów Salwadoru – Alejandro Zelaya – zwracał wcześniej uwagę na to, że pomimo spadku cen, kraj nie jest wcale stratny na inwestycji w bitcoina, ponieważ nie sprzedał nabytych aktywów. W międzyczasie pojawił się również wątek bitcoinowych obligacji, które rząd Salwadoru wielokrotnie opóźniał, powołując się na niekorzystne warunki rynkowe i kwestie geopolityczne. Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Dokładnie rok temu Salwador uznał bitcoina na prawny środek płatniczy. Czy eksperyment z BTC można uznać za udany?

Zważywszy na mocno odczuwalną bessę na rynku bitcoina, niektórzy obserwatorzy branży zaczęli określać adopcję bitcoina przez Salwador jako „nieudany eksperyment”. Inni zaś byli zdania, że jednak wcale tak nie musi być, ponieważ kraj najwyraźniej wywarł pewien pozytywny wpływ na gospodarkę i rynek finansowy Salwadoru, w tym na koszty transakcji.

Bram Cohen, twórca BitTorrent i założyciel Chia Network, w dniu wczorajszym w poście na Twitterze zwrócił uwagę, że ilość korzyści często „nie jest zbytnio skorelowana z ilością zarabianych pieniędzy”. Zasugerował, że niektóre banki były zmuszone bowiem obniżyć stopy procentowe z powodu pojawienia się tańszych transakcji bitcoin w Salwadorze.

Jak BTC wpłynął na Salwador?

Jak poinformował Bank Rezerw Centralnych Salwadoru, obywatele tego państwa mieszkający za granicą wysłali w bitcoinie ponad 50 milionów dolarów od stycznia do maja 2022 r.. Adopcja bitcoina i wspieranego przez rząd Salwadoru portfela Chivo również miało wpływ na 400% wzrostu transakcji Lightning Network w 2022.

„Salwador będzie poligonem doświadczalnym dla tak wielu innowacji w sieci Bitcoina” – powiedział dyrektor generalny Ibex, Mercado Jose Lemus. Podkreślił on, że nie istnieje na świecie inna taka jurysdykcja, która łączyłaby „ramy regulacyjne, wolę polityczną, przyjęcie i zakres narzędzi, a co najważniejsze, potrzebę bitcoina”. Dodał również:

To sprawia, że ​​Salwador jest idealnym miejscem do bezpiecznego eksperymentowania z nowymi aplikacjami Lightning i budowania kwitnącego ekosystemu zaufanych, sprawdzonych i połączonych usług.

Krajowe regulacje dotyczące bitcoina w Salwadorze również odniosło sukces pod względem przyciągania inwestycji zagranicznych oraz turystyki. Sektor turystyki w kraju bardzo się rozwinął w pierwszej połowie 2022 roku, o około 82%, ponieważ w tym roku przybyło do tego kraju 1,1 miliona turystów .

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności