za

Kurs ETH ponownie rośnie. To nadal efekt the Merge?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Kurs etheru (ETH) znów rośnie. Druga kryptowaluta radzi sobie na wykresie o wiele lepiej od bitcoina.

Kurs ETH znów pnie się do góry

Dziś jeden ether kosztuje ok. 1630 USD. Oznacza to skok ceny o ok. 8% w skali doby i 5,3% w ciągu tygodnia. Bitcoin na tym tle wypada blado. Za 1 BTC na giełdach należy zapłacić ok. 19300 USD, co oznacza spadek kursu o 3,5% w skali 7 dni i tylko 3-procentowy wzrost w ciągu 24 h. Jak zaś wyglądają nastroje w gronie inwestorów? Indeks strachu i chciwości bitcoina ponownie wskazuje skrajny strach (poziom 20).

Z kolei inwestorzy etheru są o wiele bardziej optymistycznie nastawieni do tego, co dzieje się na rynku. Indeks strachu i chciwości w tym wypadku wskazał poziom 36, co oznacza nadal strach (w “zwykłym” wydaniu). Wskaźnik powoli zbliża się do poziomów oznaczających neutralność.

The Merge jest już w cenie?

W sieci Ethereum wkrótce zajdzie ważna zmiana algorytmu emisji nowych coinów. Chodzi o przejście z Proof-of-Work, czyli modelu kopania opartego na koparkach, na Proof-of-Stake, uznawany za bardziej ekologiczny sposób zarządzania blockchainem.

The Merge, bo tak nazwano wspomnianą zmianę w sieci, oznacza też zmniejszenie podaży ETH w obiegu. Proof-of-Stake doprowadzi bowiem do tego, że wiele ETH zniknie z rynku i giełd, bowiem będzie stake’owane – używane we wspomnianym procesie PoS. Inwestorzy to wiedzą i zapewne dlatego już teraz skupują ETH z nadzieją na dalsze wzrosty.

Pytanie brzmi jednak, czy zmiany dot. the Merge są już w cenie ETH? Czy może wręcz przeciwnie – możemy liczyć na dalsze wzrosty? Na to pytanie trudno dziś odpowiedzieć. Mimo tego najbardziej realnym scenariuszem jest to, że wraz z wejściem the Merge w życie kurs ETH jednak krótkoterminowo spadnie. Wszystko zgodnie ze słynnym powiedzeniem: “kupuj plotki, ale sprzedawaj fakty”.

Powyższe nie zmienia faktu, że długoterminowo udane przejście na PoS oznacza dla ETH wiele pozytywów. Gdy dojdą do tego inne elementy Ethereum 2.0 (np. poprawa skalowalności sieci), kurs ETH może znaleźć się wiele poziomów wyżej, niż jest obecnie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.