Rosja stworzy cyfrowego rubla

Pozostałe

Rosyjskie władze finansowe potwierdziły opublikował dokument konsultacyjny w sprawie rozwoju cyfrowego rubla. W oświadczeniu, bank centralny stwierdził, że cyfrowy rubel […]

Rosyjskie władze finansowe potwierdziły plany rządu dotyczące emisji cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC. W dniu 13 października Bank Rosji opublikował dokument konsultacyjny w sprawie rozwoju cyfrowego rubla.

W oświadczeniu, bank centralny stwierdził, że cyfrowy rubel może stać się „dodatkową formą pieniądza obok gotówki i płatności bezgotówkowych”. Ustanowienie rosyjskiego projektu CBDC będzie jednak wymagało stworzenia dodatkowej infrastruktury płatniczej.

Bank dodał również, że cyfrowy rubel będzie posiadał „wszystkie właściwości niezbędne do pełnienia funkcji pieniądza”. Termin realizacji projektu zostanie określony przez władze w najbliższej przyszłości.

Szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze płatności

Zgodnie z dokumentem, cyfrowy rubel jest zaprojektowany tak, aby dokonywać płatności „szybciej, łatwiej i bezpieczniej”. Bank zauważył również, że CBDC zmniejszy ryzyko odpływu kapitału, stwierdzając:

„Krajowa waluta cyfrowa ograniczy również ryzyko realokacji środków do zagranicznych walut cyfrowych, przyczyniając się do stabilności makroekonomicznej i finansowej”.

Użytkownicy będą mieli dostęp do rubla cyfrowego na swoich e-portfelach i urządzeniach przenośnych, a także będą mogli korzystać z niego zarówno w trybie online, jak i offline.

„W ten sposób rubel cyfrowy uzupełni obieg pieniądza i będzie używany jednocześnie z rublami gotówkowymi i pieniędzmi ludności i przedsiębiorstw na rachunkach w bankach komercyjnych”

– powiedział bank.

Cyfrowy rubel będzie dostępny dla „wszystkich podmiotów w gospodarce” tzn. obywatelów, przedsiębiorstw, a także rządu. Bank dodał, że rubel cyfrowy będzie posiadał trzy funkcje pieniądza: magazyn wartości, jednostkę rozliczeniową i środek wymiany.

Dokument konsultacyjny Banku Rosji pokazuje, że kraj poważnie podchodzi do emisji własnej waluty cyfrowej. Rząd rosyjski wcześniej omawiał możliwość emisji tzw. „CryptoRuble”, jednak najnowszy dokument jest pierwszym poważnym krokiem w kierunku emisji CBDC. W sierpniu 2020 roku rosyjski bank państwowy Sberbank również twierdził, że rozważa emisję stablecoina opartego na rosyjskim rublu.

Jak informowaliśmy pod koniec września, rosyjskie ministerstwo wprowadziło poprawki do ustawy o kryptowalutach. Osoby, które nie zgłoszą kryptowalutowych transakcji opiewających na kwotę ponad 1 mln rubli rosyjskich (13 tys. dolarów) rocznie, będą mogły trafić za kratki nawet na 3 lata.

Tagi
cbdc cyfrowy rubel Rosja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.