Rosja rozważa nałożenie ograniczeń na kryptowaluty

Regulacje

Duma Państwowa – niższa izba Zgromadzenia Federalnego Rosji – uważa, że kryptowaluty mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem finansowym dla prywatnych […]

Duma Państwowa – niższa izba Zgromadzenia Federalnego Rosji – uważa, że kryptowaluty mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem finansowym dla prywatnych inwestorów. W związku z tym władze zamierzają wdrożyć ramy regulacyjne dotyczące handlu nimi.

Czy Rosja musi regulować kryptowaluty?

Według lokalnych doniesień, rosyjski rząd ponownie wyraził swój negatywny stosunek wobec handlu cyfrowymi walutami. Anatoly Aksakov – szef Komitetu Dumy ds. Rynku Finansowego – stwierdził, że ta klasa aktywów może przynieść inwestorom znaczne zyski. Jednocześnie jednak może być bardzo niebezpieczna, dlatego też ustawodawcy powinni narzucić konkretne przepisy:

Aktywa cyfrowe są tematem naszej bacznej uwagi i przyjrzymy się, jak maksymalnie chronić naszych obywateli podczas inwestowania w waluty i aktywa cyfrowe, ponieważ jest to nowe narzędzie, które jest trudne dla niewykwalifikowanego inwestora.

Z pewnością musimy zapewnić konkretne przepisy, aby chronić nieprofesjonalnych inwestorów przed nieprzemyślanymi inwestycjami w waluty cyfrowe.

Z drugiej strony, Alexander Abramov – czołowy dyrektor w Instytucie Stosowanych Badań Ekonomicznych – sprzeciwił się temu potencjalnemu działaniu. Według niego, aktywa cyfrowe w ostatnich latach pozytywnie wpłynęły na rynki zachodnie. Ludzie uważają je bowiem za atrakcyjny instrument inwestycyjny. Prywatne kryptowaluty z powodzeniem konkurują również ze scentralizowanymi rządowymi projektami monetarnymi.

Nie tak dawno temu Anatoly Gavrilenko – założyciel firmy bankowości inwestycyjnej Alor Group – stwierdził, że bitcoin i altcoiny odzwierciedlają wolność ludzi. Nawet jeśli władze ich zabronią, społeczeństwo zawsze znajdzie sposób, aby w nie inwestować:

Kryptowaluty to pewien symbol wolności, wolności finansowej, to sygnał dla wszystkich regulatorów, że nie ma potrzeby zapędzania ludzi do narożnika. Ludzie zawsze wymyślą coś, co zmusi ich do ominięcia zakazów.

cyfrowy rubel

Środowisko kryptowalutowe w Rosji

Warto zauważyć, że bank centralny i rząd największego pod względem powierzchni kraju mają negatywne zdanie na temat cyfrowych walut.

Dla przykładu, Elvira Nabiullina – szefowa Banku Centralnego Rosji – powiedziała w czerwcu, że inwestowanie w takie aktywa jest bardziej niebezpieczne niż jakakolwiek inna strategia. Ponadto ostrzegła ludzi, że mogą z tego powodu stracić kolosalne sumy:

Spekulacyjne kryptowaluty są z pewnością najbardziej niebezpiecznymi strategiami ze wszystkich. Bank Centralny nigdy nie doradza, gdzie inwestować, ale w tym konkretnym przypadku – tutaj należy zdecydowanie nie inwestować.

Sergey Shvetsov – członek Rady Dyrektorów Banku Rosji – również ma podobne zdanie. Stwierdził on, że handel bitcoinem jest tak ryzykowny, że można go porównać do wchodzenia na pole minowe.

Nie jest to jednak to, co myśli większość rosyjskich inwestorów. Według ostatniego sondażu, około 77% uważa cyfrowe aktywa za „najbardziej przyszłościową” inwestycję. Na pytanie, czy złoto jest lepszym narzędziem finansowym niż BTC, tylko 9% uczestników odpowiedziało „tak”.

Tagi
bitcoin btc kryptowaluty przepisy regulacje Rosja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.