za
rosja bitcoin

Rosja uważa, że krytowaluty mogą być przedmiotem łapówki

Rosja uważa, że tokeny i kryptowaluty mogą być przedmiotem łapówki. Takiego zdania jest Sąd Najwyższy kraju.

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej wyjaśnił, że „prawa cyfrowe”, termin używany obecnie do opisywania kryptowalut i tokenów w rosyjskim prawie, mogą być przedmiotem łapówek, podobnie jak zwykłe pieniądze fiat czy inne aktywa. Wynika to z niedawno przyjętej poprawki do rezolucji wydanej przez organ w lipcu 2013 r. Przedstawia ona stanowisko sądu w sprawie praktyk sądowych dot. kwestii przekupstwa i innych przestępstw korupcyjnych.

Rosja a kryptowaluty

Rosja ma jeszcze w pełni zalegalizować i uregulować kryptowaluty, podczas gdy różne instytucje w tym kraju, w tym sądy, wcześniej określały je jako „surogaty pieniężne”, zakazane przez rosyjskie prawo. Mimo to oczekuje się, że obywatele państwa będą zgłaszać zyski uzyskane z handlu i kopania cyfrowych walut oraz zapłacą stałą stawkę podatku dochodowego w wysokości 13 proc. od dochodów i zysków.

Zgodnie z nowelizacją rezolucji, kryptowaluty, wraz z pieniędzmi, papierami wartościowymi i innymi aktywami, można teraz uznać za narzędzia służące do przekupstwa. „W przypadkach, gdy przedmiotem łapówki są prawa majątkowe, urzędnik ma możliwość uzyskania dochodu z korzystania z niecertyfikowanych papierów wartościowych lub praw cyfrowych”, wyjaśniają urzędnicy.

„Prawa cyfrowe” to obecnie jedyny prawny opis kryptowalut podany w prawie rosyjskim. Termin ten został wprowadzony wraz z ostatnimi zmianami do krajowego kodeksu cywilnego przyjętymi w ramach pakietu projektów ustaw regulujących cyfrową gospodarkę kraju.

Prawa cyfrowe

rosja bitcoinPojęcie „praw cyfrowych” zostało włączone do rosyjskiego prawa dokładnie w październiku, kiedy weszła w życie ustawa „O prawach cyfrowych”. Ustanowiono prawną definicję dot. “przestrzeni cyfrowej” określającą status kryptowalut zgodny z rosyjskim prawem dotyczącym praw obywatelskich.

Zakres tego terminu można interpretować jako obejmujący coiny i tokeny, takie jak te używane w sektorze kryptograficznym – skomentowali wówczas eksperci prawni. Inny projekt ustawy dotyczący emisji tokenów, ustawa „O przyciąganiu inwestycji za pomocą platform inwestycyjnych”, został przyjęty w sierpniu. „Ustawa o finansowaniu społecznościowym” wejdzie zaś w życie 1 stycznia 2020 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 796,46 USD1,34%
Ethereum logo
EthereumETH
2932,21 USD3,20%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,11%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
549,90 USD1,67%
Solana logo
SolanaSOL
132,25 USD10,44%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD6,32%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2932,00 USD3,26%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD3,53%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,78 USD1,85%