Rosja kryptowaluty

Na Syberii coraz więcej gospodarstw domowych kopie BTC

bitbay zonda

Po tym, jak Chiny zakazały kryptowalut na początku tego roku, Rosja stała się drugim największym na świecie krajem wydobywającym bitcoina. Jej zimny klimat stwarza idealne warunki dla kopalni, które mogą funkcjonować z najwyższą wydajnością przez długi czas bez skomplikowanych systemów chłodzenia. Ale oprócz działalności korporacyjnej, w Rosji popularne staje się również kopanie w domu.

W Rosji przybywa domowych górników

Według raportu The Telegraph, bitcoiny wydobywa ponad 14 400 gospodarstw domowych w Irkucku w Rosji. W zeszłym roku liczba ta była niemal o połowę mniejsza i wynosiła 8000. Region ten korzysta z zimnej pogody i ma najniższe ceny energii w kraju. 64-letnia kobieta kopiąca krypto w Irkucku powiedziała dla The Telegraph:

Szczerze mówiąc, nadal nie rozumiem w pełni, jak to wszystko działa. Pomysł, że pieniądze lądują na moim koncie co miesiąc, rozgrzewa moje serce jako emeryta”.

Kobieta ta zarobiła tysiące dolarów na wydobyciu bitcoinów, próbując zwiększyć swój miesięczny dochód. Od państwa dostaje bowiem zaledwie 160 dolarów emerytury.

mining bitcoina

Ceny energii w Irkucku

W Irkucku ceny energii są ustalane w różny sposób, w zależności od jej wykorzystania. Działalność przemysłowa kosztuje obecnie około cztery razy więcej niż gospodarstwa domowe. Ponieważ ludzie zakładają duże kopalnie w dzielnicach mieszkaniowych, chcąc korzystać z jeszcze niższych kosztów energii, granica między domowym i korporacyjnym zużyciem energii zaciera się. Oleg Prichko, dyrektor generalny Irkutskenergo, lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego w Irkucku powiedział:

Irkuck jest otoczony przez pas górników bitcoina i przeciążają oni linie energetyczne, które nie są zaprojektowane do obsługi takiej ilości. Na przedmieściach regionu dziesiątki założonych farm bitcoinowych zużywają energię elektryczną Irkutskenergo według stawek biznesowych.

Według raportu, firma energetyczna złożyła już dziesiątki pozwów przeciwko podejrzanym górnikom. Starszy menedżer – Jewgienij Własow – kompiluje bowiem dane, aby udowodnić, że muszą oni przejść na stawki korporacyjne.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne cyfrowe aktywa, to m.in. giełda kryptowalut Zonda.

Tagi
bitcoin btc kopanie kryptowalut Rosja syberia

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.