za
roast blockstream

Firma Blockstream opracowała ROAST, który może usprawnić metodę przesyłania transakcji multisig

1,5% dla maluszka

Jednostka badawcza firmy Blockstream zajmującej się technologią blockchain skoncentrowaną na bitcoinie (BTC) opublikowała propozycję nowego typu standardu multisig o nazwie Robust Asynchronous Schnorr Threshold Signatures (ROAST).

ROAST Blockstream

Termin multisig (skrót od multisignature) odnosi się do metody przeprowadzania transakcji, w której przed jej wykonaniem wymagane są dwa lub więcej podpisów. Standard ten jest szeroko stosowany na rynku kryptowalut.

Na blogu projektu podano, że podstawową ideą ROAST jest usprawnienie przeprowadzania transakcji między siecią Bitcoin a łańcuchem bocznym Liquid Blockstream. Proces ma być bardziej wydajny, zautomatyzowany, bezpieczny i zwiększający prywatność. ROAST został uznany za standard podpisu, który może współpracować i ulepszać schematy podpisów progowych, takie jak FROST (Flexible Round-Optimized Schnorr Threshold Signatures).

Eksperci podkreślili, że chociaż FROST może być skuteczną metodą podpisywania transakcji BTC, jego struktura koordynatorów i sygnatariuszy jest zaprojektowana tak, aby przerywać transakcję w sytuacji nieobecnych sygnatariuszy, co czyni ją bezpieczną, ale nieoptymalną dla „zautomatyzowanego oprogramowania do podpisywania”.

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy z Blockstream twierdzą, że ROAST może zagwarantować wystarczającą liczbę niezawodnych sygnatariuszy w każdej transakcji, aby uniknąć wszelkich niepowodzeń, i można to zrobić na skalę znacznie większą niż standard multisig, z którego korzysta Blockstream.

ROAST jest efektem współpracy badaczy z Blockstream, Tima Ruffinga i Elliotta Jina, oraz Viktorii Ronge i Dominique Schröder z Uniwersytetu Erlangen-Norymberga. Do zespołu dołączył też Jonas Schneider-Bensch z Centrum Bezpieczeństwa Informacji im. Helmholtza CISPA.

roast blockstream

Kopalnia Blockstream

Początkiem kwietnia Blockstream i Block Inc. (dawniej Square) ogłosiły budowę kopalni bitcoina zasilanej energią słoneczną w Teksasie. Wiadomo, że ta będzie posiadała moc elektryczną wynoszącą 3,8 megawata (MW), którą wytworzy zestaw ogniw fotowoltaicznych od Tesli – Solar oraz Megapack. Ich pojemność to 12 MWh. Więcej pisaliśmy na ten temat tutaj.

Z kolei latem 2021 r. Blockstream zakończyło rundę finansowania serii B, podczas której pozyskało aż 210 milionów dolarów. Wycena firmy wzrosła wtedy do ponad 3 miliardów dolarów. Wśród inwestorów znaleźli się m.in. iFinex i Baillie Gifford.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności