Ripple i Republika Palau nawiązały współpracę w celu stworzenia cyfrowej waluty

Ripple nft ripple

Mimo licznych problemów, Ripple nie zrezygnowało ze swojej misji stania się ważnym graczem w globalnej branży płatności. I choć w […]

bitbay zonda

Mimo licznych problemów, Ripple nie zrezygnowało ze swojej misji stania się ważnym graczem w globalnej branży płatności. I choć w Stanach Zjednoczonych sprawy firmy nie wyglądają najlepiej, jeden z krajów patrzy na firmę jako na najlepszą opcję do stworzenia krajowej waluty opartej właśnie na amerykańskim dolarze. Krajem tym jest Palau.

Zgodnie z komunikatem prasowym udostępnionym przez Ripple, Palau wybrało XRP Ledger do utworzenia cyfrowych dolarów, które miałyby wewnętrznie krążyć wewnątrz kraju. Pomysł polega na zaprojektowaniu stablecoina opartego na USD, wokół którego można by rozwinąć inne usługi, takie jak rejestry korporacyjne.

Palau sprzyja Ripple – ale nie na tyle, by przyjąć XRP

Palau nie posiada własnej waluty fiat. Podobnie jak w Salwadorze, obywatele używają dolara amerykańskiego jako prawnego środka płatniczego. Jednak ten mały, wyspiarski kraj położony w Oceanii nie chce przyjąć XRP lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego. Ma jednak nadzieję na emisję zarządzanej przez rząd cyfrowej wersji dolara amerykańskiego.

W tym sensie, inicjatywa Palau wygląda bardziej jak emisja stablecoina niż CBDC. I ma ona wielki sens, biorąc pod uwagę, że Palau nie posiada banku centralnego.

Prezydent Palau, Surangel S. Whipps Jr, jest przekonany, że Ripple może dostarczyć technologię niezbędną do opracowania produktu finansowego dostosowanego do potrzeb kraju.

W ramach naszego zobowiązania do bycia liderem w zakresie innowacji finansowych i technologii, jesteśmy zachwyceni współpracą z Ripple. Pierwsza faza partnerstwa skupi się na strategii płatności transgranicznych i zbadaniu opcji stworzenia krajowej waluty cyfrowej, zapewniając obywatelom Palau większy dostęp finansowy.

Ripple utrzymuje wydajną, neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, szybką i opłacalną sieć blockchain. Komunikat udostępniony przez firmę wyjaśnia, że XRP Ledger dałby Palau możliwość pełnego rozliczenia transakcji w czasie krótszym niż 5 sekund.

Ripple łączy siły z Nelnet w celu zmniejszenia śladu węglowego

Problemy regulacyjne

Wygląda na to, że wiadomość ta nie miała wpływu na natywny token Ripple – XRP. Po gwałtownym wzroście jaki miał miejsce w lipcu 2021 r., XRP skorygował się o prawie 34% w ciągu 3 tygodni. Token spadł z poziomu 1,4 USD do dołka przy cenie 0,86 USD. Od tego momentu XRP porusza się w trendzie bocznym, nie mogąc ostatecznie przełamać oporu na poziomie 1,2 USD ani wsparcia w rejonie 1 USD.

Obecnie Ripple prowadzi też batalię sądową z SEC. Komisja oskarżyła firmę o sprzedaż XRP na zasadzie niezarejestrowanego papieru wartościowego. Firma broni się, ale sprawa okazała się być poważnym ciosem dla jej reputacji – a w konsekwencji dla jej tokena XRP. Token, który kiedyś zajmował miejsce w pierwszej trójce pod względem kapitalizacji rynkowej, obecnie znajduje się na 7. pozycji.

Tagi
cbdc dolar Palau Ripple stablecoin XRP

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.