Ambasador Salwadoru Milena Mayorga: inne kraje mogą za nami podążać

Bitcoin Milena Mayorga

Ambasador Salwadoru w Stanach Zjednoczonych Milena Mayorga stwierdziła, że inne regiony świata mogą podążać za jej krajem w kwestii adopcji […]

bitbay zonda

Ambasador Salwadoru w Stanach Zjednoczonych Milena Mayorga stwierdziła, że inne regiony świata mogą podążać za jej krajem w kwestii adopcji bitcoina jako prawnego środka płatniczego.

Milena Mayorga mówi o bitcoinie

Milena Mayorga jest zdania, że zatwierdzając bitcoina jako prawny środek płatniczy oraz ogłaszając plany budowy „Bitcoin City”, Salwador wyprzedza inne kraje w kwestii adopcji kryptowaluty. „Wiele krajów na nas patrzy i pójdzie za nami” – dodała w wywiadzie dla „First Mover” telewizji CoinDesk.

Wiem, że są obawy w Waszyngtonie, które dotyczą utraty potęgi dolara, i możemy to zrozumieć, ale Salwador musi iść dalej, [ponieważ] chce być na innym poziomie – powiedziała dalej w czasie rozmowy z dziennikarzami Mayorga.

Przypomniała też, że wcześniej Salwador przyjął dolara amerykańskiego jako prawny środek płatniczy. Miało to miejsce w 2001 r. po upadku jego rodzimej waluty.

Milena Mayorga

Kontrowersyjny eksperyment

Obawy dotyczące eksperymentu monetarnego Salwadoru są powszechne. We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wezwał Salwador do wzmocnienia regulacji i nadzoru nad rynkiem bitcoina w tym kraju. Fundusz zwrócił uwagę na „znaczne ryzyko” związane z kryptowalutami.

Salwador będzie z pewnością bacznie obserwowany w 2022 roku. Oprócz niedawno ogłoszonego planu budowy „Bitcoin City”, miasta, które ma zostać uznane za swoistą mekkę dla bogatych inwestorów z rynku bitcoina, rząd Bukele planuje pozyskać 1 miliard dolarów za pomocą obligacji bitcoina, stokenizowanego instrumentu finansowego. Proces ma odbyć się we współpracy z firmą Blockstream zajmującą się infrastrukturą bitcoina.

Chociaż żaden inny kraj nie podążył jeszcze za Salwadorem, aby zrównać bitcoina z dolarem amerykańskim, wiele państw zaczyna poważnie myśleć o walutach cyfrowych. Przykładami są Honduras i Gwatemala, które testują cyfrowe waluty banku centralnego.

Do tej pory administracja Joe Bidena milczała na temat tego, co dzieje się na południe od granicy z USA.

– Musimy porozmawiać [z USA], ale jesteśmy niezależnym krajem, więc [USA] muszą zaakceptować nasz ruch i zrozumieć, że chcemy przenieść się na inny poziom z nowym systemem definicji – powiedziała Mayorga.

Tagi
bitcoin Milena Mayorga Nayib Bukele Salwador salwador kryptowaluty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.