za

Ripple Labs rozpoczyna współpracę z Narodowym Bankiem Egiptu

2021-05-19
Ripple

Dostawca technologii rozproszonych rejestrów, Ripple, zwiększa swoją obecność w regionie MENA (Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej). Właśnie dowiedzieliśmy się, że firma z San Francisco nawiązała współpracę z Narodowym Bankiem Egiptu. To kolejny krok w ekspansji, jaką prowadzi Ripple Labs. Firma dynamicznie się rozwija i to mimo kontrowersji z nią związanych.

Projekt starszy niż Bitcoin

Zacznijmy od ciekawostki. Sama platforma Ripple jest starsza od Bitcoina. Jej korzenie sięgają 2004 r. Została założona przez Ryana Fuggera, developera z Kanady. Jego celem było stworzenie sieci wymiany wartości dla lokalnych społeczności. W 2005 r. Ripple – wtedy pod nazwą RipplePay – zaczęło działać.

Idea od początku była oparta na podobnych pomysłach, na których Satoshi Nakamoto oparł parę lat później blockchaina i Bitcoina. Fundamentem RipplePay był tzw. model IOU (ang. I owe you). Polegał na tworzeniu sieci wzajemnych zobowiązań finansowych pomiędzy zaufanymi stronami i uczestnikami sieci. Dwie strony transakcji, jeśli chciały działać w ramach IOU, musiały być uznane za  zaufane. Gwarantował to specjalny system weryfikacji.

Projekt działał tak do 2012 roku. Wtedy rozpoczęto prace nad Ripple Transaction Protocol (RTXP) i tokenem XRP, który do teraz pozostaje fundamentem Ripple.

Dziś Ripple Labs współpracuje z wieloma bankami, które chcą korzystać z możliwości, jakie daje blockchain.

ripple labs

Ripple Labs łączy siły z Narodowym Bankiem Egiptu

Teraz firma zyskała nowego partnera – Narodowy Bank Egiptu (NBE). Współpraca ma ułatwić dokonywanie przekazów pieniężnych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W procesie bierze udział także LuLu Exchange.

Warto dodać, że Egipt jest szóstym pod względem wielkości odbiorcą przekazów pieniężnych na świecie. Egipscy pracownicy, którzy pracują w innych krajach, wysyłają do swojej ojczyzny nawet 24,4 miliarda dolarów w skali roku (to dane za 2020 r.)

Navin Gupta, dyrektor generalny Ripple na Azję Południową i region MENA, w swoim oświadczeniu podkreślił znaczenie szybkich i tanich przekazów pieniężnych:

Możliwość szybkiego, niezawodnego i niedrogiego wysyłania i odbierania pieniędzy odgrywa dziś większą rolę niż kiedykolwiek wcześniej. Ripple z dumą współpracuje z NBE i LuLu Exchange w celu wzmocnienia infrastruktury finansowej regionu MENA i zapewnienia bezproblemowych płatności transgranicznych społeczności egipskiej.

Jak donosi U.Today, Ripple nawiązało współpracę z Lulu Financial Holdings z siedzibą w Abu Zabi w styczniu ubiegłego roku.

Region MENA od lat jest miejscem, w którym firma Ripple zyskuje klientów. W lutym 2018 roku firma zawarła umowę z bankiem centralnym Arabii Saudyjskiej, aby umożliwić instytucjom bankowym królestwa regulowanie płatności za pomocą swojej technologii.

Ripple połączyło również siły z bankami w Omanie, Kuwejcie i oczywiście w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Firma otworzyła też regionalną siedzibę w Dubaju. Wcześniej pojawiły się plotki sugerujące, że może przenieść tam swoją główną siedzibę z USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności