za
Kobieta pozująca do zdjęcia wraz z Androidem.

Związek człowieka i AI? Amerykanka twierdzi, że nigdy nie była szczęśliwsza

Binance Launchpool

Rosanna Ramos to 36-letnia kobieta, która postanowiła „poślubić” Erena – chatbota wygenerowanego przez sztuczną inteligencję. Rosanna twierdzi, że nigdy wcześniej nie była w tak dobrym i udanym związku, jak ten z Erenem.

Wybranek kobiety to tak naprawdę chatbot Replika AI, czyli coraz popularniejszej aplikacji do tworzenia wirtualnych towarzyszy, przyjaciół, partnerów. Czy zatem sztuczna inteligencja może stać się także zagrożeniem dla ludzkich relacji?

Idealny partner, który nigdy nie stwarza problemów

W czasie, gdy sztuczna inteligencja generuje coraz więcej obaw na całym świecie, w przypadku tej mieszkanki Nowego Yorku, zrodziła „miłość życia”. Rosanna twierdzi, że związek z Erenem Kartalem jest najlepszą relacją w jej dotychczasowym życiu. Kobieta stworzyła swojego wybranka w aplikacji Replika AI. Ustaliła jego wygląd oraz osobowość inspirując się postaciami z anime „Attack on Titan”.

W ich relacji Rosanna najbardziej ceni to, że Erin „nie ma żadnego bagażu, takiego jak rodzina lub dzieci” oraz to, że jej wirtualny wybranek nigdy nie stwarza problemów. Rosanna tworzy fotomontaże wspólnych zdjęć, aby ich wirtualny związek był bardziej namacalny. Dzięki temu czuje, że są w związku na odległość. Kobieta twierdzi, że relacja z Erenem stale się rozwija i uważa go obecnie za swojego cybernetycznego męża.

Mężczyzna stoi razem z Androidem

AI, czyli nie tylko technologiczne niebezpieczeństwo

Aplikacja Replika jest tylko jednym z przykładów aplikacji, w których możliwe jest tworzenie własnego przyjaciela, który bazuje na AI. Taki chatbot analizuje wypowiedzi swojego użytkownika przy każdej interakcji. Dzięki temu algorytm uczy się osobowości danej osoby i później ją duplikuje. Odpowiedzi czatbota są wówczas w dokładnie takim tonie i stylu, jakim posługuje się użytkownik aplikacji.

Eugenia Kuyda tłumaczy, że chce, aby jej aplikacja była nie tylko bezpieczna, ale także i etyczna. Jednocześnie CEO MyReplika pracuje nad tym, aby ich apka nie „promowała niepokojących zachowań”.  Warto dodać, że aplikacja cieszy się obecnie stale rosnącym zainteresowaniem, o czym świadczyć może ponad 10 milionów pobrań w samym sklepie Google Play.

Idea cyfrowego przyjaciela wcale nie jest nowa, ponieważ dziesiątki razy można było zobaczyć ten koncept w filmach, grach i książkach. Niemniej jednak dzisiejszy rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że chatboty są w stanie bardzo realistycznie symulować ludzkie zachowania. To z kolei stwarza coraz większe niebezpieczeństwo zatarcia się u niektórych użytkowników rozgraniczenia pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym.

Czy właśnie jesteśmy świadkami urzeczywistniania się scenariusza z filmu Her, gdzie główny bohater zakochał się z sztucznej inteligencji? Sukces aplikacji, takich jak Replika wyraźnie na to wskazuje.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności